Przetacznik bluszczykowy Veronica hederifolia

Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Występuje w Europie, na Kaukazie, w Azji Mniejszej, zachodniej Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w północno-zachodniej Afryce. Roślina została także zawleczona do Ameryki Północnej i w USA ma status gatunku inwazyjnego. W Polsce występuje na terenie całego kraju, ale niezbyt pospolicie.

Liście o długości do 1,5 cm, na ogonkach, kształtu nerkowatego, 3-5 klapowe (klapa szczytowa najszersza). Kwiaty wyrastające pojedynczo w pachwinach liści, na szypułkach. Korona czteropłatkowa, barwy jasnoniebieskiej bądź fioletowej, o średnicy 3-4 mm. Działki kielicha jajowate, z brzegu biało orzęsione, krótsze od płatków. Łodyga rozesłana, długości 10-40 cm, rozgałęziona od podstawy, barwy ciemnozielonej, owłosiona. Owoc w postaci torebki, długości około 3 mm, szerszej niż dłuższej. Nasiona w liczbie czterech, barwy czarnej.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Kwitnie od kwietnia do maja. Występuje na glebach świeżych, żyznych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Spotykana jest w świetlistych lasach, przy drogach, na polach i na siedliskach ruderalnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 23:27:50]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52091629. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-06].
  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
ogólne roślina inwazyjna
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
liczba płatków płatki cztery
kształt blaszki liście nerkowate
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
kolor owoców czarne
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj