Śniegowiec wirginijski Chionanthus virginicus

Śniegowiec wirginijski (Chionanthus virginicus) – gatunek rośliny należący do rodziny oliwkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest czasami uprawiany jako roślina ozdobna. Polska nazwa pochodzi od tego, że w czasie kwitnienia jego delikatne kwiaty przypominają wyglądem płatki śniegu.

Liście ulistnienie naprzemianległe. Liście pojedyncze, wąskojajowate, skórzaste, ciemnozielone, gładkie, o długości do 20 cm. Pojawiają się bardzo późną wiosną , utrzymują się do późnej jesieni przebarwiając się na żółto. Kwiaty wonne, zebrane w zwisające wiechy o długości do 20 cm.. Białe kwiaty mają wąskie płatki korony o długości ponad dwukrotnie większej od rurki kwiatowej. Kwitnie w maju-czerwcu przez około 2 tygodnie. Roślina dwupienna – kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych drzewach (czasami, ale bardzo rzadko zdarzają się wyjątki). Bardziej ozdobne są okazy męskie. Pokrój niskie, szerokokrzaczaste drzewo lub krzew o wysokości do 4 m. Przeważnie wytwarza wiele pni. Owoc ciemnoniebieskie, o długości ok. 2 cm, niejadalne. Wyglądem przypominają śliwki.


Wysuszone korzenie i pień wykorzystywano dawniej w medycynie ludowej.
Czasami bywa sprzedawany w postaci piennej, szczepiony na podkładce jesiona mannowego.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:20:52]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51830267. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-24].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Tomek Cyba. Śniegowiec wirginijski. [dostęp 2009-03-12].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie naprzemianległe
kolor owoców niebieskie
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec