Jodła balsamiczna Abies balsamea

Jodła balsamiczna (Abies balsamea (L.) Mill.) – gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych. Nazwa gatunkowa pochodzi od jasnej, delikatnej żywicy wytwarzanej przez pień. W Ameryce Północnej jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jodły. Rodzimy obszar występowania to Ameryka Północna: wschodnia część Kanady (Nowa Fundlandia na zachód do prowincji Alberta), jak również wschodnia część Stanów Zjednoczonych (Wisconsin na wschód do Maine, w kierunku południowym Appalachy do Wirginii Zachodniej). W uprawie gatunek ten został rozprzestrzeniony w Europie, na Filipinach oraz w Australii.

Liście wyrastają w dwóch nierównomiernych szeregach i są nieco zagięte. Potarte wydają balsamiczny zapach. Mają długość 1,5-3 cm, są ciemno-zielone, często pokryte porami tuż przy wierzchołku i dwoma białymi paskami porowymi poniżej. Kora kora młodych drzew w kolorze szarym, gładka, pokryta wyciekami żywicznymi, z wiekiem szorstka, popękana lub chropowata. Szyszki wydłużone, 4-8 cm długości, ciemno purpurowe, dojrzewając wpadają w brązowawy kolor, zarazem rozsiewając nasiona we wrześniu. Pokrój średniego rozmiaru zimozielone drzewo, o wąskiej stożkowej koronie. Pień osiąga do 20 m wysokości.


Z żywicy wytwarza się balsam kanadyjski używany do konserwowania preparatów mikroskopowych oraz w optyce do sklejania soczewek.
W wielu krajach jodła ta jest uprawiana jako roślina ozdobna. Jej walorami ozdobnymi są niebieskozielone, pachnące igły i pokrój choinki bożonarodzeniowej. Strefy mrozoodporności 3-8. Niektóre kultywary:.
'Hudsonia' – karłowaty, gęsty krzew osiągający wysokość do 60 cm
'Nana' – kulisty krzew o wysokości do 60 cm'

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:15:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51673452. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-05-08].
  • Discover Life Maps. [dostęp 2014-04-18].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - PINACEAE. 2001–.
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-05-08].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)