Nieszpułka zwyczajna, nieszpułka jadalna (Mespilus germanica L. lub Crataegus germanica (L.) Kuntze) – gatunek długowiecznych roślin należących do rodziny różowatych, klasyfikowany zwykle dawniej do monotypowego rodzaju nieszpułka Mespilus lub włączany do rodzaju głóg Crataegus. W naturze rośnie w górskich, skalistych lasach na obszarze od Krymu poprzez rejon Kaukazu po Iran i mając niejasny status w Bułgarii, Grecji i południowych Włoszech. Poza tym gatunek rozpowszechniony jest w uprawie i w wielu miejscach dziczejący.
W krajach cieplejszych nieszpułka bywa uprawiana dla jadalnych owoców, aczkolwiek jadanych zwykle po ich przemrożeniu, kiedy to stają się słodkie. Była uprawiana już 3000 lat temu na terytorium dzisiejszego Iranu. Później uprawą zajęli się także starożytni Grecy, od nich przejęli ją starożytni Rzymianie. W XVII-XVIII w. zainteresowanie tymi owocami zaczęło maleć i obecnie są mało popularne. Gatunek bywa uprawiany w parkach jako roślina ozdobna.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2025-03-30 09:52:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=74657860. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.