Ostróżeczka ogrodowa Consolida ajacis

Ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis (L.) Schur.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Bywa nazywany także ostróżką ogrodową. Jest to nazwa błędna, ostróżka ogrodowa bowiem to inny gatunek zaliczany do rodzaju ostróżka.

Liście ulistnienie naprzemianległe, liście dłoniasto złożone, potrójnie sieczne, o średnicy do 5 cm. Kwiaty kwiaty grzbieciste zebrane w grona. Pojedynczy kwiat ma średnicę 2-3 cm. Posiada 5 barwnych działek kielicha, górna działka zakończona jest długą ostrogą. Płatki korony w liczbie dwóch, zrośnięte w jeden miodnik. Słupek górny z długą szyjką. Pręciki liczne. U dziko rosnących form kwiaty są pojedyncze, u niektórych odmian występują także kwiaty pełne. Typowa forma gatunku ma kwiaty niebieskie, u uprawianych odmian występują także kwiaty o barwie fioletowej, różowej lub białej. Pokrój rośliny o pędzie prosto wzniesionym i rozgałęzionym, osiągające wraz z kwiatami wysokość do 1,2 m, ale większość odmian jest niższa. Owoc wielonasienny mieszek. Nasiona o barwie od ciemnobrązowej do czarnej.

Biologia i występowanie


Pochodzi z obszarów Turcji i Cypru, ale rozprzestrzenił się także w południowo-wschodniej i wschodniej Europie. Obecnie rośnie dziko na Krymie, w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Włoszech, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii i nadal rozprzestrzenia się w regionach świata o umiarkowanym klimacie. Jest także powszechnie uprawiany. W Polsce występuje tylko w uprawie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:25:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52230740. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-0108].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2017-01-08].
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-08].
  • Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Vol. 2. Perennials and annuals. London: Macmillan, 2002, s. 57. ISBN 0-333-74890-5.
  • Martin Haberer: Wielki atlas roślin ogrodowych i pokojowych. Warszawa: Oficyna Wyd. Delta. ISBN 978-83-7175-623-8.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
symetria kwiatu grzbiecista, z ostrogą
ulistnienie naprzemianległe
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
kolor owoców czarne
rodzaj owoców mieszek
wygląd łodygi łodyga gałęzista
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)