Przymiotno alpejskie (Erigeron alpinus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.
Występuje w górach Europy (Alpy, Apeniny, Pireneje, Karpaty, góry Półwyspu Bałkańskiego), górach Kenii i Etiopii oraz na Kaukazie. W Polsce występuje tylko w Tatrach i jest bardzo rzadki. Znaleziony tutaj został dopiero w 1969. W polskich Tatrach podawany był z dwóch tylko stanowisk: Wyżnie w Dolinie Małej Łąki oraz pod Rzędami Tomanowymi na wysokości 1520-1700 m n.p.m. Na pierwszym z tych stanowisk po 2000 nie został odnaleziony. Poza tymi stanowiskami w Tatrach występuje jeszcze tylko w słowackich Tatrach Bielskich. Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od lipca do września. Rośnie głównie na podłożu wapiennym, w murawach na świetlistych miejscach. Liczba chromosomów 2n = 18 Ga 1, 2, 3, 4, 5, 6. Gatunek zróżnicowany na trzy podgatunki: Erigeron alpinus subsp. alpinus – podgatunek nominatywny Erigeron alpinus subsp. intermedius (Rchb.) Pawł. – występuje m.in. w Polsce Erigeron alpinus subsp. rhodopaeus (Vierh.) Kožuharov & N. Andreev
Według klasyfikacji IUCN z 2001 jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR) Kategoria zagrożenia w Polsce według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin: krytycznie zagrożony CR (critical) Kategoria zagrożenia w Polsce według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski (2006): R (rzadki – potencjalnie zagrożony); 2016: CR (krytycznie zagrożony)Gatunek nie ma statusu gatunku prawnie chronionego – w Polsce występuje wyłącznie na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie i tak podlega ochronie. Występuje jednak w ilości tylko około 10 kwitnących okazów, jest więc krytycznie zagrożony. W Dolinie Małej Łąki przyczyną wyginięcia najprawdopodobniej było zarośnięcie jego stanowiska przez wysokie trawy oraz dziurawiec. Być może jednak występuje jeszcze w miejscach niezbadanych, trudno dostępnych.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:49:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987164. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.