Wawrzynek alpejski Daphne alpina

Wawrzynek alpejski (Daphne alpina L.) – gatunek rośliny z rodziny wawrzynkowatych (Thymelaeaceae Juss.). Występuje naturalnie w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Liście siedzące, zazwyczaj skupione na szczytach pędów, rozwijają się przed kwiatami. Mają lancetowaty kształt. Mierzą 2–3 cm długości i około 6–10 mm szerokości. Są spodu są nieco jaśniejsze. Wyraźnie widoczny jest jeden nerw główny. Blaszka liściowa o nasadzie zbiegającej po krótkim ogonku. Kwiaty nieliczne, zebrane po 4–7 w kwiatostany przypominające baldachy, rozwijają się na szczytach pędów. Mają białą barwę i mierzą niemal 2 cm średnicy. Wydzielają delikatny zapach, podobny do wanilii. Działki kielicha są zrośnięte, tworząc rurkowaty kształt. Płatki są nieobecne. Podsadek również brak. Pokrój zimozielona (według niektórych źródeł zrzucająca liście) krzewinka dorastająca do 20–50 cm wysokości. Gałęzie są silnie rozgałęzione, na starszych gałęziach występują czerwonawe lub czarne plamki. Młode pędy są pokryte krótkimi włoskami. Owoce pestkowce o jajowatym kształcie i czerwonej barwie. Początkowo są nieco omszone, później stają się nagie. Dorastają do 4–7 mm długości.

Biologia i występowanie


Rośnie naturalnie w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Został stwierdzony w takich państwach jak: Hiszpania, Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria oraz w krajach byłej Jugosławii. We Włoszech jest spotykany w regionach: Abruzja, Dolina Aosty, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Toskania, Trydent-Górna Adyga, Umbria i Wenecja Euganejska. We Francji został zarejestrowany w departamentach: Isère, Jura, Sabaudia, Górna Sabaudia, Var, Vaucluse, Alpy Górnej Prowansji, Alpy Wysokie, Alpy Nadmorskie, Aude, Aveyron, Delta Rodanu, Doubs, Drôme, Korsyka Południowa, Górna Korsyka, Côte-d’Or, Gard, Hérault oraz Lozère, natomiast w Ain i Ariège wyginął. W Katalonii występuje tylko w jej północnej części – w Pirenejach. W Alpach występuje naturalnie w Południowych (na nielicznych stanowiskach) oraz Północnych Alpach Wapiennych (na bardzo nielicznych stanowiskach). W Szwajcarii spotykany jest w górach Jura, a także na mniej licznych stanowiskach w Alpach Berneńskich oraz dolinie Rodanu. W Austrii rośnie w Karyntii – w Alpach Gailtalskich oraz Karawankach.
Nanofanerofit. Rośnie w szczelinach skalnych oraz na grubych piargach. We Włoszech występuje na wysokości od 200 do 1700 m n.p.m., w Alpach do 2000 m n.p.m., natomiast w Katalonii od 1455 do 2780 m n.p.m. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej rośnie na podłożu kamienistym, bogatym w wapń. Kwitnie od maja do czerwca (niektóre źródła wskazują początek kwitnienia na kwiecień). Występuje od 6 do 9 strefy mrozoodporności.
Jest roślina trującą – sok mleczny przy kontakcie ze skórą wywołuje powstanie na niej pęcherzy.
Liczba chromosomów: 2n=18.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:39:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52223343. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Daphne alpina L. (fr.). InfoFlora. [dostęp 18 lipca 2016].
  • Daphne alpina [Dafne alpina] (wł.). W: Schede di botanica [on-line]. Altervista. [dostęp 18 lipca 2016].
  • Wolfgang Hensel: Rośliny Alp. Rozpoznać – Podziwiać – Chronić. Warszawa: Bauer-Weltbild Media, 2001, s. 77. ISBN 83-88729-72-1. (pol.)
  • Daphne alpina L. (ang.). The Plant List. [dostęp 19 lipca 2016].
  • Daphne-alpina (niem.). Botanik im Bild. [dostęp 18 lipca 2016].
  • Daphne alpina L. (kat.). FloraCatalana.net. [dostęp 18 lipca 2016].
  • Mapes de distribució: Daphne alpina L. (kat.). Banc de dades de biodiversitat de Catalunya. [dostęp 18 lipca 2016].
  • Daphne alpina (fr.). Tela botanica. [dostęp 18 lipca 2016].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
ogólne roślina trująca
ogólne krzewinka
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców pestkowiec
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec