Wawrzynek alpejski (Daphne alpina L.) – gatunek rośliny z rodziny wawrzynkowatych (Thymelaeaceae Juss.). Występuje naturalnie w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Rośnie naturalnie w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Został stwierdzony w takich państwach jak: Hiszpania, Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria oraz w krajach byłej Jugosławii. We Włoszech jest spotykany w regionach: Abruzja, Dolina Aosty, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Toskania, Trydent-Górna Adyga, Umbria i Wenecja Euganejska. We Francji został zarejestrowany w departamentach: Isère, Jura, Sabaudia, Górna Sabaudia, Var, Vaucluse, Alpy Górnej Prowansji, Alpy Wysokie, Alpy Nadmorskie, Aude, Aveyron, Delta Rodanu, Doubs, Drôme, Korsyka Południowa, Górna Korsyka, Côte-d’Or, Gard, Hérault oraz Lozère, natomiast w Ain i Ariège wyginął. W Katalonii występuje tylko w jej północnej części – w Pirenejach. W Alpach występuje naturalnie w Południowych (na nielicznych stanowiskach) oraz Północnych Alpach Wapiennych (na bardzo nielicznych stanowiskach). W Szwajcarii spotykany jest w górach Jura, a także na mniej licznych stanowiskach w Alpach Berneńskich oraz dolinie Rodanu. W Austrii rośnie w Karyntii – w Alpach Gailtalskich oraz Karawankach. Nanofanerofit. Rośnie w szczelinach skalnych oraz na grubych piargach. We Włoszech występuje na wysokości od 200 do 1700 m n.p.m., w Alpach do 2000 m n.p.m., natomiast w Katalonii od 1455 do 2780 m n.p.m. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej rośnie na podłożu kamienistym, bogatym w wapń. Kwitnie od maja do czerwca (niektóre źródła wskazują początek kwitnienia na kwiecień). Występuje od 6 do 9 strefy mrozoodporności. Jest roślina trującą – sok mleczny przy kontakcie ze skórą wywołuje powstanie na niej pęcherzy. Liczba chromosomów: 2n=18.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:31:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66904506. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.