Lepiężnik kutnerowaty (Petasites spurius) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Zwarty zasięg gatunku obejmuje teren Europy południowo-wschodniej od Karpat po Ural, na północ od Morza Czarnego. Poza tym rośnie w rejonie Morza Bałtyckiego – we wschodniej Danii, w północno-wschodnich Niemczech, w południowej Szwecji, w Polsce i krajach bałtyckich oraz dalej na wschód w Rosji po zachodnią część Syberii i pogórza pasm górskich w Azji Środkowej. W Polsce rośnie głównie na wybrzeżu, poza tym nad rzekami w północnej i środkowej części kraju.
Roślina zasiedla wilgotne piaski, najczęściej na wybrzeżach morskich i wzdłuż rzek. Rzadziej pojawia się na sandrach i wydmach śródlądowych. Tworzy luźne skupienia na wydmach i łachach oraz w lukach między zaroślami łęgów wierzbowych. Uznawany jest za gatunek wyróżniający zespołu roślinnego Corynephoro-Silenetum tataricae. Kwitnienie następuje w marcu i kwietniu. Roślina wydziela zapach opisywany jako pluskwiany – przypominający woń pluskiew.
Tak jak w przypadku innych lepiężników, popiół po spaleniu roślin tego gatunku stosowano jako zamiennik soli.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-02-05 00:13:46]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69504698. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.