Groszek liściakowy (Lathyrus nissolia L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Występuje w zachodniej i południowej Europie (północna granica współczesnego zasięgu biegnie przez Wielką Brytanię, Niemcy, Polskę i Ukrainę), na Bliskim Wschodzie (od Turcji po Izrael na południu i Iran na wschodzie), w Afryce Północnej (od Maroka po Tunezję). W florze Polski obecny od 1903 roku, współcześnie uznany za gatunek zadomowiony (agriofit), występujący zarówno na siedliskach antropogenicznych, jak i półnaturalnych. Uznawany jest za chwast, jest trujący dla kręgowców, ale też stanowi potencjalne źródło genów odporności na suszę dla grochu zwyczajnego.
Roślina jednoroczna. Rośnie w miejscach trawiastych, w zaroślach i na polach, na przydrożach, przytorzach i trawiastych skrajach lasów. Często w miejscach zaburzonych działalnością człowieka. Preferuje podłoża zasobne w kredę lub gliny obfitujące w węglan wapnia. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Liczba chromosomów 2n=14.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-16 00:15:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65947028. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.