Sałata tatarska (Lactuca tatarica (L.) C.A.Mey.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych, z sekcji Mulgedium w obrębie rodzaju Lactuca. Występuje w Ameryce Północnej, Azji i południowo-wschodniej Europie, poza tym zawlekany i zadomowiony, m.in. nad Bałtykiem. Zasiedla siedliska ruderalne, jest chwastem na polach, rośnie w miejscach zasolonych, nad morzami, rzekami i jeziorami, na wydmach i w miejscach żwirowych.
Sałata tatarska rośnie na rozległych obszarach Azji od Chin, Mongolii i Syberii poprzez Azję Środkową i północne Indie, Pakistan i Afganistan po rejon Kaukazu. W Europie naturalny zasięg obejmuje wschodnią i południowo-wschodnią część kontynentu na północ od Morza Czarnego po Bułgarię na zachodzie. W Ameryce Północnej gatunek jest szeroko rozprzestrzeniony od Alaski na północy po Kalifornię i Teksas na południu. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenia się od początków XX wieku wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego i Północnego oraz na siedliskach ruderalnych w części kontynentalnej Europy Środkowej. W Polsce rośnie na wybrzeżu bałtyckim w zachodniopomorskim oraz notowany bywa na terenach kolejowych w południowo-wschodniej części kraju. W górach Azji rośnie do rzędnej 4300 m n.p.m. Bylina. Kwitnie od maja do października. Rośnie na plażach nadmorskich, na wydmach, brzegach rzek i jezior, skrajach pól, terenach o podłożu żwirowym. Jest halofitem fakultatywnym. Roślina zawiera trujący sok mleczny. Liczba chromosomów 2n = 18.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 00:48:42]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62838622. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.