Świdośliwa Lamarcka Amelanchier lamarckii

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii F.G. Schroed.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Prawdopodobnie pochodzi ze wschodniej Kanady. Uprawiany i naturalizowany w Europie (Niemcy, Wielka Brytania, kraje Beneluksu). W Polsce gatunek zadomowiony (kenofit), lokalnie inwazyjny. Spotykany jest w lasach i zaroślach zwykle w pobliżu dużych miast w Polsce centralnej i południowej.

Liście owalne, drobno piłkowane, o zaostrzonym wierzchołku i 5-10 cm długości. Młode liście mają lekko brązowy kolor, następnie zielenieją by jesienią przybrać złocistożółte zabarwienie. Kwiaty drobne, białe, do 1 cm średnicy, zebrane po kilka sztuk (do dziesięciu) w przewisające, groniaste kwiatostany. Rośliny kwitną wcześnie – na przełomie kwietnia i maja. Pokrój duży krzew (czasem małe drzewo) o wzniesionym pokroju, dorastający do kilku metrów wysokości (maksymalnie może uzyskiwać 10 m wysokości). Nie wytwarza odrostów. Owoce krzew w lipcu pokrywa się dużą ilością purpurowo-czerwonych, jadalnych, kulistych owoców o średnicy 1 cm.


Gatunek uprawiany jest jako roślina ozdobna z powodu efektownych kwiatów i liści. Jest też rośliną miododajną i jadalną – owoce mogą być spożywane na surowo i w przetworach.
Sadzony był także w lasach jako gatunek podszytowy ze względów fitomelioracyjnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:32:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52261218. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017].
  • Amelanchier lamarckii F.G.Schroed.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2017-09-02].
  • Amelanchier lamarckii F.G. Schroed.. W: Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl [on-line]. [dostęp 2017-09-02].
  • Świdośliwa Lamarcka. W: Karty informacyjne o inwazyjnych gatunkach obcych [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2017-09-02].
  • Świdośliwa Lamarcka. W: EncyklopediaDrzew.pl [on-line]. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit. [dostęp 2017-09-02].
  • Taxon: Amelanchier lamarckii F. G. Schroed.. W: U.S. National Plant Germplasm System [on-line]. [dostęp 2017-09-02].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina inwazyjna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście okrągłe
ulistnienie piłkowane
kolor owoców czerwone
kolor owoców purpurowe
rodzaj owoców kuliste
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)