Jaskier tojadolistny Ranunculus aconitifolius

Jaskier tojadolistny (Ranunculus aconitifolius L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Europie. Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna.

Liście mają dłoniasty kształt, z 3–5 lancetowatymi klapkami. Są ząbkowane. Kwiaty zebrane w luźne i rozgałęzione kwiatostany. Mają białą barwę. Dorastają do 10–20 mm średnicy. Działki kielicha mają czerwonawą lub purpurową barwę. Pokrój bylina o lekko omszonych, gęstych i wyprostowanych pędach. Dorasta do 60 cm wysokości.

Biologia i występowanie


Rośnie naturalnie w środkowej i północnej Hiszpanii, we Francji, północnej części Włoch, w Bośni i Hercegowinie, Szwajcarii, Austrii, Czechach oraz Niemczech.
Roślina ta jest hemikryptofitem. Rośnie w wilgotnych miejscach w lasach, na łąkach i przy rowach. Występuje na wysokości do 2600 m n.p.m. Kwitnie od maja do sierpnia.


Uprawiany jest ze względu na swoje ładne kwiaty, które u różnych odmian mogą być pojedyncze lub pełne (np. u kultywara 'Flore Pleno').
Jest łatwy w uprawie. Rozmnaża się go przez siew nasion (najlepiej zaraz po ich zebraniu), lub przez podział rozrośniętych kęp wiosną lub jesienią. W okresie kwitnienia wskazane jest podlewanie. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej i stale wilgotnej glebie, na stanowisku słonecznym lub w półcieniu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 20:04:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51592728. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Taxon: Ranunculus aconitifolius L. (ang.). Germplasm Resources Information Network - (GRIN). [dostęp 5 maja 2015].
  • Ranunculus aconitifolius – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 5 maja 2015].
  • Ranunculus aconitifolius L. (ang.). The Plant List. [dostęp 5 maja 2015].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  • zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  • Ranunculus aconitifolius (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 5 maja 2015].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki purpurowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie ząbkowany
wygląd łodygi łodyga omszona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień