Cynamonowiec kamforowy Cinnamomum camphora

Cynamonowiec kamforowy, drzewo kamforowe, kamforowiec (Cinnamomum camphora Ness et Eberm.) – gatunek drzewa należący do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w południowych Chinach, na Tajwanie i w Japonii oraz w Wietnamie. Gatunek długowieczny, żyje do 1000 lat.

Liście skrętoległe, skórzaste, całobrzegie, długość do 10 cm, jajowate lub eliptyczne, błyszczące. Kwiaty niepozorne, żółtawe, o średnicy ok. 4 mm. Kwitnie od maja do lipca. Drewno brązowożółte, twarde, trwałe, nie podlega uszkodzeniom owadzim. Pokrój drzewo wysokości 50 m z masywnym pniem. Owoce pestkowiec kulisty, granatowy lub prawie czarny, o silnie pachnącym miąższu.


Roślina uprawna: plantacje na skalę przemysłową prowadzone są w prawie całej południowo-wschodniej Azji, a także w Australii, Afryce, Europie, Ameryce Północnej. Najwięcej kamfory produkują jednak Chiny i Japonia
Roślina lecznicza: wytwarza olejek kamforowy, który stosuje się nie tylko w medycynie, ale i w przemyśle chemicznym (do wyrobu celuloidu, kauczuku, lakierów, bezdymnego prochu), przemyśle zbrojeniowym i perfumeryjnym.
Drewno służy do wyrobu mebli, galanterii drzewnej a także w budownictwie.


W hinduizmie cynamonowiec kamforowy symbolicznie reprezentuje boga Ćandrę. Jego znaczenie kultowe zostało objasnione w tekście Susrutasamhita. Sutry wspominają również o rytualnym spożywaniu soku tego drzewa.
Jest używany podczas hinduistycznej ceremonii ślubnych.
Znajduje zastosowanie jako składnik podczas ofiar ogniowych hawan i jadźńa.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 20:47:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51591299. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-06-21].
ogólne drzewo
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście eliptyczne
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie całobrzegie
kolor owoców czarne
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec