Moszenki południowe Colutea arborescens

Moszenki południowe (Colutea arborescens) – gatunek krzewu z rodziny bobowatych. Nazywany jest też koluteą południową, truszczeliną południową, truszczeliną drzewiastą lub moszeńcem południowym. Rodzimy obszar jej występowania to środkowa, południowa i wschodnia Europa oraz Afryka Północna (Algieria, Maroko). W Polsce tylko jako roślina uprawna.

Liście złożone, długości do 13 cm, o 3-6 parach całobrzegich listków. Poszczególne listki o długości ok. 2,5 cm, płytko wycięte na szczycie, na spodniej stronie przylegająco owłosione. Przylistki występują tylko u nasady liścia (brak ich przy poszczególnych listkach), są trójkątne, krótkie i szerokie. Kwiaty obupłciowe, zebrane w grona po 3-8 sztuk. Kwiaty motylkowe, żółte, na żagielku ciemnobrązowa plama. Pokrój krzew o wysokości do 5 m. Owoc duży, błoniasty i rozdęty strąk o długości 6-8 cm.

Biologia i występowanie


Gatunek wytrzymały na mrozy. Nanofanerofit. Charakterystyczny dla świetlistych lasów, zarośli. Preferuje suche i ciepłe tereny. Roślina jest żywicielem motyla Glaucopsyche iolas. Roślina jest lekko trująca i jej spożycie (a szczególnie nasion) może powodować biegunkę i wymioty.


Roślina ozdobna. Jest u nas dość często sadzona w parkach i ogródkach przydomowych. Kwitnie od maja do lipca. Można ją rozmnażać z nasion. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, najlepiej rośnie na glebach piaszczystych. Jako roślina motylkowa nie wymaga również nawożenia nawozami azotowymi. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Dobrze znosi silne nawet mrozy. Jest niekłopotliwa w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów.
Roślina lecznicza. Liście tego krzewu to europejska namiastka liści senesu. Liście moszenek działają przeczyszczająco; są też podobne do liści senesowych. Dawniej były wykorzystywane w medycynie ludowej, obecnie podchodzi się ostrożniej do ich wykorzystywania, gdyż roślina jest trująca. Łacińska nazwa apteczna liści moszenek to senna germanica.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 20:58:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=54983936. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • W. Kulesza: Klucz do oznaczania drzew i krzewów. Warszawa: PWRiL, 1995.
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Wyd. wydanie II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003. ISBN 83-214-1305-6.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-25].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina trująca
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki liście trójkątne
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie całobrzegie
rodzaj owoców strąki
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec