Commiphora africana Commiphora africana

Commiphora africana (A.Rich.) Endl – gatunek rośliny z rodziny osoczynowatych (Burseraceae). Rośnie dziko w Afryce.

Liście długości do 4 cm i szerokości do 2 cm, trójlistkowe, ząbkowane, przy czym środkowy listek jest największy. Po roztarciu przyjemnie pachną. Pokrój kolczaste drzewo lub krzew o wysokości do 5 m, rzadko tylko większe (do 10 m). Kora szaro-zielona, z uszkodzonych miejsc wypływa wonna żywica zwana bdelium. System korzeniowy wiązkowy. Owoc czerwonawy pestkowiec o długości 6-8 mm


Kora jest bogata w flawonoidy, garbniki, antrachinon, glikozydy nasercowe, triterpenoidy, saponiny, alkaloidy i cukry. Badania hydro-etanolowego ekstraktu z kory wykazały jej silne działanie przeciwdrgawkowe.
W medycynie ludowej owoce są stosowane do leczenia duru brzusznego i jako remedium na problemy żołądkowe. Sproszkowanej i zmieszanej z owsianka kory w proszku używa się do leczenia malarii. Żywica ma zastosowanie przy dezynfekcji ran.
Opary palonej żywicy są wykorzystywane jako środek owadobójczy i afrodyzjak.
Dojrzałe owoce są soczyste i jadalne. Również słodkawe korzenie bywają żute przez ludzi
Liście są chętnie objadane przez wielbłądy i kozy, szczególnie na początku pory suchej. Zawierają 8-14% białka.
Drewno jest miękkie, odporne na termity. Służy do rzeźbienia naczyń domowych, instrumentów muzycznych i elementów ogólnego zastosowania
Wytwarzany z drzewa olej ma silne własności grzybobójcze.
Przez niektórych badaczy roślin biblijnych jest uważana za roślinę kryjąca się pod hebrajskim słowem beḍōlaḥ, które występuje w dwóch miejscach w Biblii: w Księdze Liczb (11,7) i Księdze Rodzaju (2,12) i jest przetłumaczone jako bdelium. W przypisie do tego słowa w Biblii Tysiąclecia jest wyjaśnienie, że bdelium to rodzaj żywicy. Moldenkowie twierdzą, że chodzi o żywicę z Commiphora africana. J. F. Hepper jednak uważa, że trudno przypuszczać, by otrzymywano żywicę z balsamowca tak słabo żywicującego.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-05-19 10:38:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56703694. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
  • Study of the Effect of Hydro-Ethanolic Extract of Commiphora africana(Stem-bark) on SleepingTime and Convulsion in Mice. [dostęp 2014-11-28].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-19].
  • Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
  • Commiphora africana – World Agroforestry Centre. [dostęp 2014-11-27].
  • Commiphora africana. [dostęp 2014-11-28].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina użytkowa
ulistnienie ząbkowany
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców pestkowiec
wygląd łodygi łodyga kolczasta
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)