Juta kolorowa Corchorus olitorius

Juta kolorowa, juta warzywna, juta długoowockowa, jarzychna warzywna, korchorus warzywny, ślaz żydowski (Corchorus olitorius L.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny ślazowatych. Pochodzi z Indii i Pakistanu. Złoty liść juty znajduje się w uchwalonym w 1972 r. godle Bangladeszu.

Liście pojedyncze, jajowatolancetowane, o ząbkowanych brzegach. Kwiaty nieduże, wyrastające po 2-3 w kątach liści. Mają 5-działkowy kielich, 5 żółtych płatków korony, 1 słupek i liczne pręciki. Pokrój roślina jednoroczna o wysokości do 3 m. Owoce torebka o długości do 6 cm.


Roślina włóknista – dostarczająca włókien przędnych. Wyrabia się z nich tkaniny opatrunkowe i tapicerskie, linoleum oraz jako domieszkę do innych włókien. Uprawia się ją w krajach o klimacie gorącym i wilgotnym.
Młode pędy są spożywane jako warzywo.
Roślina lecznicza. Nasiona zawierają glikozydy korchozyd i olitorozyd. Korchozyd stouje się w w niewydolności sercowo-naczyniowej, arytmii i w reumatycznych wadach serca. Olitorozyd stosuje się w ostrej i przewlekłej niewydolności sercowo-naczyniowej i w stwardnieniu włóknistym.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-05-18 22:39:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56701183. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-19].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-09-11].
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie ząbkowany
rodzaj owoców torebki
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)