Psianka szara Solanum incanum

Psianka szara (Solanum incanum L.) – gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Występuje w Afryce (Benin, Burkina Faso, Mali; Niger, Nigeria, Erytrea, Etiopia, Somalia, Sudan, Egipt) i Azji (Oman, Arabia Saudyjska, Jemen, Afganistan; Iran, Irak, Izrael, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Indie, Pakistan).

Liście pojedyncze, lancetowate, pokryte aksamitnymi włoskami. Górna powierzchnia szarozielona, dolna jasnozielona. Na ich nerwie głównym, oraz na pędach rosną niewielkie, czerwone kolce. Ulistnienie naprzemianległe. Kwiaty wyrastają pojedynczo, lub po kilka z kątów liści. Kielich białawy lub żółty, zrosłodziałkowy, 5 okrągłych płatków korony o fioletowej barwie, 5 pręcików. Pokrój krzew o wysokości do 1,5 m. Owoce kuliste, żółte jagody. W środku zawierają czarny, sypki pył, który wydostaje się z nich po naciśnięciu owocu.

Biologia i występowanie


Roślina ruderalna, występująca na terenach zmienionych w wyniku działalności człowieka: na obrzeżach dróg, opuszczonych polach uprawnych, ale także na nabrzeżach rzek i obrzeżach lasów, na stepach. Rozsiewana jest przez ptaki i inne ssaki oraz przez ludzi, którzy wytwarzają z niej kompost, a następnie rozrzucają go po uprawianych polach.
Roślina trująca. W niektórych regionach jest gatunkiem inwazyjnym. Szczególnie licznie rozprzestrzenia się na terenach wypasowych, zwierzęta bowiem wyjadają inne gatunki roślin, omijając psiankę szarą,


Używana jest do wytwarzania kompostu
W medycynie ludowej jest uważana za roślinę leczniczą.
Jest sadzona jako żywopłot.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-05-19 10:38:45]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56703714. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2012-12-11].
  • Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2015-01-03].
  • Solanum incanum (Sodom Apple) =. [dostęp 2015-01-03].
  • The Plant List. [dostęp 2015-01-21].
ogólne krzew
ogólne roślina trująca
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina inwazyjna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie naprzemianległe
ulistnienie liście owłosione
kolor owoców żółte
kolor owoców czarne
rodzaj owoców jagoda
rodzaj owoców kuliste
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)