Gajniczek krótkodzióbkowy Loeskeobryum brevirostre

Gajniczek krótkodzióbkowy (Loeskeobryum brevirostre (Brid.) Fleisch.) – gatunek mchu należący do rodziny gajnikowatych.

Okazały mech rosnący w luźnych, ciemnozielonych (lub żółtozielonych) darniach. Łodygi o dług. nawet ponad 10 cm są czerwone, nieregularnie drzewkowato podzielone, z kępkami czerwonopomarańczowych chwytników, gęsto okryte parafiliami. Gałązki niejednakowej grubości: dłuższe gałązki są cieńsze, rzadziej ulistnione, krótsze gałązki są grubsze, ale gęściej pokryte liśćmi. Liście łodygowe odstające w bok, szerokosercowate, nieco wklęsłe, w nasadzie zaokrąglone, na brzegach są piłkowane. Komórki blaszki liściowej prozenchymatyczne, o długości 8-10 razy większej niż szerokość. Żebro podwójne, ramię dłuższe dochodzi do połowy blaszki. Liście gałązkowe podobne, ale mniejsze. Skupienia gametangiów dwupienne. Seta purpurowa o wys. 1,5-2,5 cm, zakończona czerwonobrązową, zgiętą puszką.

Biologia i występowanie

Gatunek amfiatlantycki. W Ameryce Północnej rośnie od Labradoru po Ontario na zachodzie i Tennessee na południu. W Europie Północnej zwarty zasięg od Wysp Owczych i Wysp Brytyjskich po wschodnią Szwecję. Pospolicie występuje na obszarze od północnej Hiszpanii i Francji po Pomorze Zachodnie (tu znajduje się większość polskich stanowisk) i Słowenię. W Polsce stwierdzany także bardzo rzadko w górach. Mech rośnie na podłożach różnego typu: od ziemi i humusu, poprzez skały i gnijące drewno, po korę u nasady drzew. Preferuje miejsca silnie zacienione i wilgotne.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 03:42:51]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62821635. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Ryszard Ochyra, Piotr Szmajda: Atlas rozmieszczenia geograficznego mchów w Polsce. T. 8. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, 1992, s. 55-60. ISBN 83-232-0393-8.
  • Bronisław Szafran: Mchy (Musci). T. II. Warszawa: PWN, 1961, s. 339-340.
  • B.B. Goffinet B.B., W.R.W.R. Buck W.R.W.R., Classification of the Bryophyta, University of Connecticut, 2008– [dostęp 2021-03-26]  (ang.).
  • ogólne
    • drzewo
    • roślina chroniona
    • częściowa ochrona gatunkowa
    • mech