Dawidia chińska Davidia involucrata

Dawidia chińska (Davidia involucrata Baill.) – gatunek drzewa z rodziny błotniowatych. Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju dawidia (Davidia Baill., Adansonia 10: 114. 15 Aug 1871). Zasięg obejmuje południową część Chin, gdzie rzadko spotykany jest w prowincjach Kuejczou, w zachodniej części Hubei i Hunan, Syczuan i w Junnan. Rośnie w mieszanych lasach górskich na wysokościach od 1100 do 2600 m n.p.m. Jako gatunek rzadki w naturze umieszczony jest w Czerwonej Księdze Roślin Chin. Drzewo sadzone jako ozdobne z powodu efektownych, białych podsadek, które są powodem określania go potocznie mianem drzewa chusteczkowego.

Liście opadające na zimę, skrętoległe. Osadzone na czerwonych ogonkach o długości od 3,5 do 7 cm. Blaszka liściowa jasnozielona, błyszcząca, szeroka, okrągłojajowata, u nasady sercowata, na szczycie zaostrzona, na brzegu ząbkowano-piłkowana. Osiąga 8-15 długości i 7-12 cm szerokości. Od spodu liście są gęsto owłosione, z wyraźnym użyłkowaniem. Kwiaty rozwijają się w maju i czerwcu, zebrane są główki. W obrębie kwiatostanu tylko jeden, szczytowy kwiat jest żeński lub obupłciowy, pozostałe to kwiaty męskie. Zawierają one po 1–7 pręcików z nagimi nitkami i czerwonymi pylnikami i pozbawione są płatków. Kwiat płodny ma drobne, nierówne listki okwiatu. Zalążnia jest dolna, 6-10-komorowa, z pojedynczym zalążkiem w każdej komorze. Szyjka słupka jest krótka i tęga, na szczycie rozdzielona na 6-10 łatek, ze znamieniem zagłębionym. Kuliste kwiatostany wsparte są dwiema białymi, zrośniętymi podsadkami osiągającymi do 20 cm długości. Zakwitają drzewa po osiągnięciu ok. 20 roku życia. Pokrój drzewo osiągające w swojej ojczyźnie wysokość do 20 m, uprawiane w Europie Środkowej dorasta do ok. 10 m. Koronę ma szeroką i rozłożystą. Owoce jajowate lub elipsoidalne pestkowce purpurowo-zielone lub jasnobrązowe, żółto punktowane. Mają mięsisty mezokarp i twardy endokarp. Zawierają po 3–5 nasion.


Roślina ozdobna, efektowna zwłaszcza podczas obfitego zazwyczaj kwitnienia. Gatunek uważany jest za kolekcjonerski.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 23:52:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52186708. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Davidia involucrata. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-05-07].
  • Davidia involucrata (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2013-05-07].
  • Index Nominum Genericorum (ING) (ang.). Smithsonian Institution. [dostęp 2013-05-07].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-12-12].
  • Davidia involucrata (pol.). Związek Szkółkarzy Polskich. [dostęp 2013-05-07].
  • J. Hrynkiewicz-Sudnik, B. Sękowski, M.Wilczkiewicz: Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 470. ISBN 83-01-13434-8.
ogólne drzewo
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie piłkowane
kolor owoców żółte
kolor owoców zielone
kolor owoców purpurowe
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)