Lulek złoty (Hyoscyamus aureus L.) – gatunek roślin z rodziny psiankowatych. Rośnie dziko w Egipcie i niektórych rejonach Azji Zachodniej (Cypr, półwysep Synaj, Irak, Izrael, Jordania, Liban, Syria, Turcja). W Europie występuje tylko na Krecie i Rodos, jako gatunek zawleczony. Jak i inne rośliny swego rodzaju – gatunek bardzo trujący.
Chamefit. Rośnie głównie w miejscach skalistych, w szczelinach starych murów, ale także jako chwast na polach, które sąsiadują z pustynią. Występuje na terenach nisko położonych, do niższych położeń górskich. Kwitnie od lutego do lipca. Roślina trująca, jak wszystkie gatunki lulków zawiera hioscyjaminę.
Opisany został już przez żydowskiego historyka Józefa Flawiusza. Pliniusz Starszy pisał, że wszystkie gatunki lulków mogą spowodować szaleństwo i zawroty głowy. Roślina lecznicza. Egipcjanie wędzonym zielem leczyli problemy stomatologiczne, w starożytności używany był jako środek uspokajający. W średniowieczu lulek był najczęściej używanym środkiem znieczulającym podczas zabiegów operacyjnych. M. Zohary, badacz roślin biblijnych zauważył, że występujące w Księdze Jozuego (15,11) hebrajskie słowo שיכרון זהוב oznacza roślinę lulek, ale także jest to nazwa miejscowości Szikron, przez którą dawniej biegła granica ziem należących do plemienia Judy. Wśród 5 gatunków lulków występujących w Palestynie najbardziej pospolity jest lulek złoty, rośnie on m.in. w szczelinach Ściany Płaczu. Prawdopodobnie sokiem z lulka otruto króla Hamleta w dramacie Hamlet Szekspira.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 00:46:09]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62833551. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.