Nawrot polny (Buglossoides arvensis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych. Pierwotnie gatunek śródziemnomorsko-irano-turański. Współcześnie występuje w południowej i środkowej Europie oraz w Azji Zachodniej. W Polsce jest pospolity w całym kraju.
W obszarze pierwotnego zasięgu występuje w murawach kserotermicznych i na skałach. Rozprzestrzeniony (w Europie Środkowej jest archeofitem znanym od neolitu) rośnie na polach, w ogrodach, na przydrożach, nieużytkach, jako chwast w uprawach zbóż ozimych i w uprawach okopowych. Gatunek charakterystyczny dla rzędu Centauretalia cyani (klasa Stellarietea mediae). Roślina roczna; jara lub ozima. Bylina, hemikryptofit. Występuje na niżu i rzadziej w niższych partiach gór. Rośnie na podłożu zasobnym w węglan wapnia, także piaszczystym. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Roślina synantropijna.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 20:09:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987713. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.