Soczeniczek gwiazdkowaty Aloina rigida

Soczeniczek gwiazdkowaty (Aloina rigida (Hedw.) Limpr.) – gatunek mchu należący do rodziny płoniwowatych (Pottiaceae Schimp.). Jeden z najmniejszych przedstawicieli rodzaju soczeniczek.

Gametofit rośliny małe, rosnące w skupiskach lib rozproszeniu. Łodyżki pojedyncze, wysokości 1–2 mm, do 2,5 mm. Listki formują rozetę, szeroko jajowate do języczkowatych, o rozmiarach 1,5–2,5 mm na 0,3–0,8 mm i zaokrąglonym wierzchołku. Żebro bardzo szerokie, kończące się w szczycie listka lub tuż przed nim. Sporofit seta rudobrązowa, długości 10–20 mm. Puszka zarodni wyprostowana, czerwona, jajowato cylindryczna, długości 0,9–3 mm. Perystom o czerwonych zębach, silnie skręconych w lewo. Zarodniki żółtawozielone, kuliste.

Biologia i występowanie

Występuje w Europie, Azji (Chiny, Indie, Mongolia, Rosja – Syberia), Ameryce Północnej i Południowej oraz na północy Afryki. W Polsce podawany np. z województwa śląskiego i pasma Gorców. Na Wyspach Brytyjskich gatunek rzadki. Puszki zarodni pojawiają się od jesieni do wiosny. Rośnie na glebie i skałach. Preferuje cienką warstwę gleby na podłożu wapiennym, brzegi i klify, zagłębienia i kamieniołomy.

Gatunek został wpisany w 2011 r. na czerwoną listę mchów województwa śląskiego z kategorią zagrożenia „NT” (bliski zagrożenia). W Czechach w 2005 r. nadano mu kategorię „LC” (najmniejszej troski).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-06-25 00:03:31]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70717875. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.