Zwojek sztyletowaty Barbula unguiculata

Zwojek sztyletowaty (Barbula unguiculata Hedw.) – gatunek mchu należący do rodziny płoniwowatych (Pottiaceae Schimp.).

Gametofit formuje jasne żółtozielone darnie wysokości do 1,5 cm. Listki skręcone w ciasną spiralę w stanie suchym, rozpostarte gdy wilgotne, przeważnie długości 1,5–2 mm. Listki podłużne, z zaokrąglonym wierzchołkiem zakończonym wystającym żebrem w formie krótkiego, grubego kolca. Brzegi blaszki są zawinięte, często na prawie całej długości listka. Sporofit puszki osadzone pionowo na czerwonych setach.

Biologia i występowanie

Występuje w Ameryce Północnej (Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk), Ameryce Centralnej, Ameryce Południowej, Europie, Azji, północnej Afryce i Australii. W Polsce podawany np. z województwa śląskiego, pasma Gorców i Bieszczadów. Gatunek kilkuletni, dwupienny. Puszki zarodni dojrzewają w zimie i wczesną wiosną, sporadycznie latem lub jesienią. Na obszarze Bieszczadów nie stwierdzono sporogonów. Gatunek światłolubny, mezofilny, słabo kalcyfilny. Rośnie na glebie i kamieniach, na naturalnych, półnaturalnych lub ruderalnych i otwartych siedliskach, takich jak obrzeża potoków, brzegi ścieżek, ogrody, pola i stare mury. Występuje na wysokości 50–2700 m n.p.m. Bieszczadach występuje do 850 m n.p.m.

Gatunek został wpisany w 2011 r. na czerwoną listę mchów województwa śląskiego z kategorią zagrożenia „LC” (najmniejszej troski). W Czechach w 2005 r. również nadano mu kategorię „LC”. Odmianie B. u. var. robusta przyznano w województwie śląskim kategorię „DD” (o nieokreślonym zagrożeniu, wymagające dokładniejszych danych). Stanowiska tego gatunku występują na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-06-25 00:24:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70718129. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.