Paroząb sztywny Didymodon rigidulus

Paroząb sztywny (Didymodon rigidulus Hedw.) – gatunek mchu należący do rodziny płoniwowatych (Pottiaceae Schimp.). Jest to najczęściej spotykany na skałach wapiennych gatunek parozębu.

Gametofit rośliny zielone, często czarniawe, rosną w kępach. Łodyżki osiągają 0,5–1 cm do 2 cm wysokości. Listki łodygowe stulone do słabo rozpostartych w stanie suchym, rozpostarte gdy wilgotne. Blaszka wąska, lancetowata, jajowato-lancetowata lub podłużnie lancetowata, długości od 0,8–1,5 mm do 1,7–3 mm, zwęża się stopniowo w kierunku wierzchołka. Sporofit seta długości 0,7–1,7 cm. Puszka zarodni podłużnie jajowate długości 1–2 mm. Perystom o 16 lub 32 krótkich zębach (do 740 µm), lub śladowych lub sporadycznie nieobecnych. Zarodniki o średnicy 9–12 µm.

Biologia i występowanie

Występuje w Ameryce Północnej (Meksyk), na południu Ameryki Południowej, w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce podawany m.in. z województwa śląskiego, pasma Gorców czy Bieszczadów Zachodnich (do wysokości 800 m n.p.m.). Gatunek dwupienny, kilkuletni. Wytwarza sporogony, ale rozmnaża się również wegetatywnie przy pomocy rozmnóżek. Zarodnie wykształca sporadycznie, od jesieni do wiosny, dojrzewają głównie jesienią i zimą. Gatunek cienioznośny, mezofilny, słabo kalcyfilny. Rośnie na osłoniętych, często zacienionych murach, betonowych słupkach i murkach, płytkach i kostce brukowej, w zbiorowiskach ruderalnych, na obrzeżach cieków i lasów oraz na naturalnych skałach na obszarach nizinnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-06-25 00:04:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70717728. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.