Nagosz rdzawy Gymnostomum aeruginosum

Nagosz rdzawy (Gymnostomum aeruginosum Sm.) – gatunek mchu należący do rodziny płoniwowatych (Pottiaceae Schimp.).

Gametofit rośnie w skupiskach, rzadziej tworzy gęstą darń, barwy jasno do ciemnozielonej. Osiąga 2–3 cm wysokości. Łodyżki wyprostowane, pojedyncze, rzadko rozgałęzione. Listki podłużne do szeroko lancetowatych, proste do silnie odgiętych, długości od 0,5–2 mm. Wierzchołek listka zaokrąglony do szeroko zaostrzonego. Żebro sztywne, kończy się przed szczytem listka. Sporofit seta smukła, długości 3–4 mm. Puszka zarodni długo, rzadziej krótko cylindryczna. Zębów perystomu brak.

Biologia i występowanie

Występuje w Ameryce Północnej (Grenlandia, Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk), Karaibach, Ameryce Centralnej, Ameryce Południowej, Europie, Azji (Chiny, Japonia, Filipiny, środkowa i zachodnia Azja), Afryce, na Wyspach Kanaryjskich, Nowej Zelandii i Australii. Puszki z zarodnikami dojrzewają od lata do jesieni. Rośnie na skałach wapiennych w wilgotnych miejscach, w szczególności w pobliżu wodospadów, na wilgotnych ścianach wąwozów, rzadko na powierzchni ziemi. Występuje na wysokościach od niskich po wysokie (0–3000 m n.p.m.).

Gatunek został wpisany na czerwoną listę mchów województwa śląskiego z kategorią zagrożenia „DD” (o nieokreślonym zagrożeniu, wymagające dokładniejszych danych, stan na 2011 r.). W Czechach w 2005 r. nadano mu kategorię „LC” (najmniejszej troski).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-06-25 00:04:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70717644. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.