Brodek Hoppego Tortula hoppeana

Brodek Hoppego (Tortula hoppeana (Schultz) Ochyra) – gatunek mchu należący do rodziny płoniwowatych (Pottiaceae Schimp.).

Gametofit listki jajowate do podłużnych. Wierzchołek ostry lub sporadycznie zaokrąglony. Brzegi blaszki podwinięte w środkowej części, sporadycznie płaskie. Sporofit seta długości od 0,9–1,2 do 1,9 cm. Puszki cylindryczne, stojące i prawie proste, długości 1,5–2 do 2,8 mm. Perystom długości (150) 300–350 µm, o 16 zębach zwykle nie skręconych. Wieczko długości 0,7–1 mm.

Biologia i występowanie

Występuje w Ameryce Północnej (Grenlandia, Kanada, Stany Zjednoczone), Europie, Azji, północnej Afryce, na Islandii. W Polsce podawany m.in. z Bieszczadów Zachodnich. Gatunek jednopienny, kilkuletni. Puszki dojrzewają latem. U okazów w Bieszczadach Zachodnich nie zaobserwowano wykształcania sporogonów. Brodek Hoppego jest światłolubny, kserofilny, słabo kalcyfilny. Rośnie na powierzchni ziemi, na skałach, w zbiorowiskach epilitycznych. Gatunek wysokogórski, na północy występuje na niższych wysokościach, ku południowi do ponad 3300 m n.p.m. W Bieszczadach Zachodnich występuje na wysokości do 1310 m n.p.m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 02:29:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72326712. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina chroniona