Potłumek zielonawy Weissia controversa

Potłumek zielonawy (Weissia controversa Hedw.) – gatunek mchu należący do rodziny płoniwowatych (Pottiaceae Schimp.). Mech niewielkich rozmiarów, szeroko rozpowszechniony na świecie.

Gametofit tworzy gęste darnie, jasnozielone do żółtawozielonych. Łodyżki stojące, pojedyncze lub nieregularnie rozgałęzione, wysokości od 4–6 do 10 mm. Listki wąsko lancetowate, często stłoczone na końcach łodyżek, poskręcane w stanie suchym, rozpostarte gdy wilgotne. Powyżej podstawy listka brzegi blaszki silnie podwinięte. Żebro dość grube. Sporofit seta o długości od 3–5 do 8 mm. Puszka zarodni podłużnie jajowata do cylindrycznej, wieczko opadające. Perystom o 16 zębach szczątkowych do lancetowatych, sporadycznie niewystępujących.

Biologia i występowanie

Występuje w Ameryce Północnej (Grenlandia, Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk), na Karaibach, Ameryce Centralnej, Ameryce Południowej, Europie, Azji, Afryce, Australii i wyspach Pacyfiku. W Polsce podawany m.in. z obszaru województwa śląskiego i pasma Gorców. Puszki dojrzewają w przeciągu roku, w zależności od obszaru występowania rośliny. Rośnie na glebie, skałach, terenach ruderalnych, zachwaszczonych, poboczach dróg i polach o kwaśnym lub wapiennym podłożu.

W skali Polski i Europy gatunek nie jest zagrożony. Został wpisany na czerwoną listę mszaków województwa śląskiego z kategorią zagrożenia LC (najmniejszej troski, stan na 2011 r.), w Czechach także nadano mu kategorię LC (2005 r.).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 03:04:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72328045. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • mech

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.