Ślaz zygmarek Malva alcea

Ślaz zygmarek (Malva alcea L.) – gatunek z rodziny ślazowatych. Pochodzi z południowo-zachodniej, środkowej i wschodniej Europy (od północy Hiszpanii po południową Szwecję i na wschód do Rosji i Turcji) oraz południowo-zachodniej Azji. Gatunek podobny i często mylony ze ślazem piżmowym.

Pokrój wieloletnia roślina zielna, wysokości 50–125 cm, z łodygami pokrytymi gwiazdkowatymi włoskami, rozgałęziającymi się na kilka ramion. Liście 2–8 cm długości i 2–8 cm szerokości, dłoniasto klapowane, z pięcioma do siedmioma tępymi klapami; liście u nasady łodygi są bardzo płytko klapowane, a wyższe - bardzo głęboko, z odcinkami palczastymi. Kwiaty rozwijają się pojedynczo w kątach liści w górnej części pędu latem do wczesnej jesieni. Osiągają 3,5–6 cm średnicy, z pięcioma działkami kielicha i pięcioma jasnoróżowymi płatkami. Kwiaty są bezzapachowe. Owoce rozłupnie w kształcie tarczy, średnicy 4–8 mm, rozpadającej się na kilka nagich lub owłosionych rozłupek zawierających pojedyncze nasiono.

Biologia i występowanie

Najczęściej występuje na suchych glebach w zaroślach, wzdłuż ścieżek i na wysypiskach śmieci. Tworzy mieszańce z blisko spokrewnionym ślazem piżmowym Malva moschata. W Europie Środkowej rośnie na wysokości do 2000 m. Liczba chromosomów 2n = 84.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 00:52:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62840299. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-02-19]  (ang.).
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)