Ifejon jednokwiatowy Ipheion uniflorum

Ifejon jednokwiatowy (Ipheion uniflorum (Lindl.) Raf.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje w Ameryce Południowej (Argentyna, Urugwaj). Roślina ta przez długi czas zaliczana była do rodzaju Brodiaea, dlatego w niektórych katalogach nasion można ją spotkać pod nazwą Brodiaea uniflora.

Liście wąskie, jasnozielone, odziomkowe. Po roztarciu pachną czosnkiem. Liście pojawiają się jesienią roku poprzedniego. Kwiaty zazwyczaj niebieskie, ale istnieją też odmiany o kolorze białym lub purpurowym. Osadzone są pojedynczo na łodygach długości ok. 12 cm. Z jednej cebuli wyrasta wiele drobnych kwiatów. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną i mają delikatny, przyjemny zapach.

Roślina ozdobna. Jest jedną z najdłużej kwitnących wiosną bylin. Rośliny tego gatunku są mrozoodporne w warunkach Europy Środkowej i łatwe w uprawie, często sadzi się je w ogrodach skalnych oraz na rabatach. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych i lekko zacienionych, ale mogą też rosnąć w pełnym słońcu. Rozmnaża się je przez podział wczesną wiosną lub późnym latem.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:54:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72347506. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.