Daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera L.), palma daktylowa, daktylowe drzewo – gatunek rośliny z rodziny arekowatych (popularnie nazywanych palmami). W stanie dzikim nie występuje, jest natomiast uprawiany w wielu krajach świata.
Sztuka kulinarnaDaktyle są głównym celem uprawy palmy daktylowej. Są słodkie, mają mięsisto-mazisty miąższ i są bardzo pożywne. Zawierają ponad 50% cukrów i witaminy. Wyróżnia się dwa ich rodzaje: miękkie – po wyciśnięciu uzyskuje się z nich sok zwany "miodem palmowym", z którego wytwarza się bardzo odżywczy „chleb daktylowy”, twarde – o dużej zawartości skrobi; zjadane na surowo lub mielone na mąkę, z której po dodaniu mąki jęczmiennej wypieka się tzw. "chleb pustyni". Wino i wódka palmowa: z soku uzyskanego z naciętego kwiatostanu daktylowca otrzymuje się po fermentacji wino palmowe, a w procesie jego destylacji wódkę palmową. Daktylowiec jako źródło cukru dla człowieka - z zagęszczonego soku pozyskiwanego z palmy powstaje brunatny, ciągnący się cukier zwany jaggery. Roślina ozdobna W krajach o ciepłym klimacie (strefy mrozoodporności 10-12) daktylowiec jest uprawiany w ogrodach, alejach, parkach. W Polsce jest uprawiany w doniczkach i różnych pojemnikach jako roślina pokojowa.Inne zastosowania Kłody stanowią materiał budowlany, wykorzystywane są także jako opał. Z liści Żydzi budowali swoje szałasy w czasie 40-letniej tułaczki po pustyni. Obecnie nadal liści używa się do krycia dachów. Z liści wykonuje się maty, ich włókna stosuje się w plecionkarstwie. Mielone pestki stanowią paszę dla zwierząt hodowlanych. Z pestek wykonywano naszyjniki i bransolety. Z włókien osadki liści wykonywano pędzle.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:11:00]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72972448. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.