Mikrantemum okrągłolistne Micranthemum umbrosum

Mikrantemum okrągłolistne (Micranthemum umbrosum (J.F. Gmel.) S.F. Blake) – gatunek roślin zielnych z rodziny linderniowatych. Występuje na Karaibach i w Ameryce. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów μικρό (mikro – mały) i άνθισμα (anthioma – kwitnienie), nazwa gatunkowa pochodzi od łacińskiego słowa umbrosum (rosnący w cieniu). Roślina wykorzystywana jest jako akwariowa.

Pokrój niewielka, silnie rozgałęziająca się roślina zielna, zwykle tworząca gęste, zwarte dywany. Pędy płożące się, korzeniące w węzłach. Liście naprzeciwległe, czasem w okółkach, siedzące, zaokrąglone do szerokojajowatych, całobrzegie, o średnicy 4-9 mm, zanurzone osiągają średnicę do 15 mm. Kwiaty drobne, wyrastające z kąta liścia, na szypułce o długości 0,5-1 mm. Działki kielicha cztery, zrośnięte u nasady, o długości 1,5 mm, lancetowate o wyciętym wierzchołku. Korona biała z trzema płatkami równej wielkości lub 1 większym od bocznych, dwa górne płatki bardzo krótkie, schowane pod działkami, zrośnięte w jeden pozorny płatek, czasem rozcięty na szczycie. Korona jest biała. Pręciki dwa. Zalążnia jednokomorowa, z prostą szyjką słupka na końcu z rozwidlonym znamieniem. Owoce kuliste torebki. Zawierają nasiona cylindryczne, brązowo-żółte.

Biologia i występowanie

Makrofit, roślina jednoroczna i botanika. Rośnie na madach, błotach, bagnach, wzdłuż brzegów strumieni i w wodach przybrzeżnych. Roślina wytwarza pochodne fenylopropanoidów jako środek odstraszający żerujące na niej ryby.

Rośliny akwariowe Szybko rosnąca i dość łatwa w uprawie roślina akwariowa, wymagająca temperatury od 22 do 26 stopni i dużego natężenia światła. Inne zastosowania Ma zdolność do wychwytywania z wody nadmiaru kadmu i arszeniku.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:43:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327908. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.