Narcyz biały Narcissus poeticus

Narcyz biały (Narcissus poeticus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje w naturze w południowo-zachodniej Europie – od południowo-środkowej Francji, po środkową Hiszpanię, przez południowe stoki Alp po południowe Włochy i północno-zachodnią część Grecji. Uprawiany jako roślina ozdobna (w gruncie i doniczkach), przy czym dziczeje z upraw i w wielu miejscach, także na północ od zasięgu naturalnego, już jest zadomowiony; w Polsce rośnie miejscami zdziczały w parkach i na cmentarzach. Gatunek jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Roślina trująca.

Pokrój geofit z cebulą o długości do 4 cm. W wyniku powstawania wegetatywnych cebul potomnych zwykle rośnie w kępach. Osiąga do 40–50 cm wysokości. Liście odziomkowe, zwykle cztery, szarozielone, płaskie, o szerokości od 5 do 9 mm lub do 13 mm. Kwiaty wyrastają zwykle pojedynczo na spłaszczonym głąbiku, na szypułce długości od 1 do 4 cm u nasady z błoniastą podsadką o długości od 3 do 5 cm. Listki okwiatu mają od 1,5 do 3 cm długości i są białe do jasnokremowych. Mają kształt lancetowatoklinowaty do jajowatookrągłego, często zachodzą na siebie. Przykoronek żółty z czerwonym brzegiem jest deskowaty lub cylindryczny, o średnicy od 8 do 14 mm i wysokości do 3 mm. Pręciki w dwóch nierównych okółkach po trzy. Owoce torebki.

Biologia i występowanie

Gatunek kwitnie od kwietnia do maja, ewentualnie do czerwca. Rośnie w naturze na wilgotnych łąkach, w górach po piętro subalpejskie. Roślina jest trująca z powodu zawartego w cebuli alkaloidu – narcypoetyny.

Ze względu na swoje efektowne kwiaty i wczesną porę kwitnienia gatunek uprawiany jest w gruncie i pojemnikach jako roślina ozdobna. Stosowany jest także w przemyśle perfumeryjnym.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:48:50]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987660. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • kwiecień
      • maj