Różowiec biały Rhodotypos scandens

Różowiec biały, okółkowiec czteropłatkowy (Rhodotypos scandens) – gatunek krzewu z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju różowiec (Rhodotypos). Występuje na Wyspach Japońskich, Półwyspie Koreańskim oraz we wschodnich i środkowych Chinach. Jako introdukowany i dziczejący rośnie także w Ameryce Północnej. W naturze rośnie w lasach na zboczach górskich i w dolinach sięgając do 800 m n.p.m. Uprawiany jest jako ozdobny zwłaszcza w Japonii, rzadziej w Ameryce Północnej, Europie i Chinach. W tym ostatnim kraju gatunek wykorzystywany jest także jako leczniczy. W Polsce uprawiany bywa jako gatunek kolekcjonerski, przy czym ze względu na wrażliwość na mróz zalecany jest tylko dla zachodniej części kraju. Nie ma dużych wymagań glebowych i może rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i w półcieniu. Roślina kwitnie w kwietniu i maju, a owoce dojrzewają od czerwca do września, pozostając na krzewach do października, a częściowo do wiosny.

Pokrój rozłożysty krzew osiągający od 0,5 do 2, rzadko 3 metrów wysokości (według niektórych źródeł w Japonii osiągający nawet 5 m, z kolei w Polsce zwykle nie wyższy niż 1,5 m). Pędy o szarej korze, nagie, niezbyt gęsto rozgałęzione (z węzłów wyrastają po dwa pędy boczne). Liście opadające zimą. Nakrzyżległe, z równowąskimi i całobrzegimi, odpadającymi przylistkami. Liście ogonkowe o blaszce jajowatej, o długości 4,5–10 cm, na brzegu ostro, podwójnie piłkowane, na szczycie zaostrzone, od spodu owłosione. Kwiaty pojedyncze, rozwijają się na końcach krótkopędów, szypułkowe, bez przysadek, ale z czterema listkami kieliszka u nasady (wąskimi i drobnymi). Hypancjum miseczkowate, o średnicy ok. 5 mm. Działki kielicha cztery, rozpostarte, jajowate, piłkowane, nierównej wielkości. Płatki korony cztery, białe, okrągławojajowate, u nasady z krótkim paznokciem, na szczycie zaokrąglone, rozpostarte. Korona osiąga 3 do 4,5 cm średnicy. Pręciki w liczbie 30–60, krótkie. Słupkowie złożone z czterech wolnych owocolistków, każdy z dwoma zalążkami, z których rozwija się tylko jeden. Szyjki słupków nitkowate, zakończone główkowatym znamieniem. Owoce suche, twarde, orzeszkowate pestkowce o gładkiej, brązowo-czarnej powierzchni (czarniejące w miarę dojrzewania), zawierające pojedyncze nasiona. W jednym kwiecie rozwijają się w liczbie od jednego do czterech, każdy do 8 mm długości.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 01:14:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62840813. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • D. Potter, T. Eriksson, R. C. Evans, S. Oh, J. E. E. Smedmark, D. R. Morgan, M. Kerr, K. R. Robertson, M. Arsenault, T. A. Dickinson, C. S. Campbell. Phylogeny and classification of Rosaceae. „Plant Systematics and Evolution”. 266, s. 5-43, 2007. DOI: 10.1007/s00606-007-0539-9. 
  • James Henrickson: Rhodotypos scandens. W: Flora of North America [on-line]. eFlora. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA.. [dostęp 2020-06-20].
  • Rhodotypos scandens (Thunberg) Makino. W: Flora of China [on-line]. [dostęp 2020-06-20].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2020-06-20]  (ang.).
  • Włodzimierz Seneta, Jakub Dolatowski: Dendrologia. Warszawa: Wydawnictwa Naukowe PWN, 1997, s. 293. ISBN 83-01-12099-1.
  • Rhodotypos. W: Flora of China [on-line]. eFlora. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA.. [dostęp 2020-06-20].
  • Taxon: Rhodotypos scandens (Thunb.) Makino. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2020-06-20].
  • Różowiec biały. W: e-katalog roślin [on-line]. Związek Szkółkarzy Polskich. [dostęp 2020-06-20].
  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • kwiecień
      • maj
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.