Śliwa amerykańska Prunus americana

Śliwa amerykańska (Prunus americana Marsh.) – gatunek rośliny z rodziny różowate. Występuje w naturze w Ameryce Północnej od Saskatchewan i Idaho do Nowego Meksyku, a na wschodzie od Quebecu, do Maine i Florydy. Jako gatunek zawleczony i zdziczały rośnie także w innych rejonach USA. Często mylony z Prunus nigra.

Śliwa amerykańska jest wykorzystywana zarówno dekoracyjnie, jak i kulinarnie. Uprawia się ponad 200 odmian śliwy amerykańskiej, a jej kwaśne i słodkie owoce je się na świeżo i wykorzystuje w produkcji przetworów i win. Śliwa amerykańska jest też stosowana jako podkładka przy szczepieniu śliwy domowej. Śliwa amerykańska była wykorzystywana przez Indian Ameryki Północnej. Wschodnie plemiona sadziły wiele śliw, a miejsca w nie obfite nazywano Crab Orchard. Indianie Wielkich Równin i Czejenowie jedli owoce śliwy amerykańskiej; ci ostatni używali jej gałęzi do Tańca Słońca. Nawahowie wytwarzali czerwony barwnik z korzeni tej rośliny.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-07 02:57:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62545564. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Harriet L. Keeler: Our Native Trees and How to Identify Them. 1900. Google Books
  • Donald C. Peattie: A Natural History of Western Trees.
  • Prunus americana, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-20]  (ang.).
  • Prunus americana Marshall. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2020-04-01].

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.