Turi wielkokwiatowe Sesbania grandiflora

Turi wielkokwiatowe (Sesbania grandiflora) – gatunek drzewa z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Pochodzi z Archipelagu Sundajskiego, jest też uprawiane w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Strefy mrozoodporności: 10–11.

Pokrój wiecznie zielone, szybko rosnące drzewo osiągające wysokość do 10 m, niekiedy o pokroju krzewiastym. Kora gruba, szara i szorstka, na młodych pędach różowa. Drewno jasne, miękkie i bardzo lekkie. Liście pierzaste, od 9 do 25 listków o zaokrąglonych wierzchołkach i długości do 2,5 cm. Kwiaty wyrastające w pachwinach liści, zebrane w niewielkie luźne grona, płatki duże, do 10 cm. Białe, szkarłatne lub różowe. Kielich zielony, lejkowaty. Owoce długie, wąskie strąki o długości do 60 cm.

Drzewo często sadzone w parkach, ogrodach i w zadrzewieniach przydrożnych jako roślina ozdobna. Sadzona jako roślina cieniodajna na plantacjach pieprzu. Roślina lecznicza. Mięsiste płatki kwiatów są jadalne, wykorzystywane w kuchni tajskiej w potrawach typu curry oraz w sałatkach. Jadalne są również niedojrzałe strąki.

Turi wielkokwiatowe (trl. bāksanā) jest czczone w hinduizmie jako drzewo boga o imieniu Śiwa.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-02-26 00:07:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69674737. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)