Tulipa agenensis Tulipa agenensis

Tulipa agenensis DC. – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Rośnie dziko w Iranie, Izraelu, Jordanii, Libanie, Syrii, Turcji i na Cyprze (tutaj jako gatunek introdukowany). Jest uprawiany w niektórych krajach. Przez ogrodników jest zaliczany do 15. grupy tulipanów zwanych tulipanami botanicznymi. Najprawdopodobniej Tulipa agenensis był pierwszym, lub jednym z pierwszych gatunków tulipanów sprowadzonych do Europy w połowie XVI wieku. Łacińską nazwę nadał mu Augustin Pyramus de Candolle i pochodzi ona od francuskiego miasta Agen.

Łodyga wzniesiona, prosta, dość gruba, naga, o wysokości do 40 cm. Ulistnienie skrętoległe, liście duże, bezogonkowe, lancetowate ze spiczastym wierzchołkiem, pokryte woskowym nalotem. Jest ich kilka. Mają długość do 25 cm i szerokość 2,5-4 cm. Na łodydze wyrasta jeden tylko, duży, czerwony kwiat. Trzy zewnętrzne płatki okwiatu są eliptyczne, wydłużone z ostrym wierzchołkiem. Ich długość wynosi 4-9 cm i jest trzykrotnie większa od szerokości, wynoszącej 2-3 cm. Trzy wewnętrzne płatki mają długość 3-7 cm i szerokość 2-3 cm. Jest to cecha charakterystyczna dla tego gatunku. Na wewnętrznej stronie płatków występują bardzo ciemne plamy, dochodzące do 1/3 lub 1/2 długości płatka. Pod ziemią duża cebula okryta suchą łuską. Owocem jest torebka. Geofit cebulkowy. Rośnie w zbiorowiskach roślinnych typu makia, garig i frygana. W Izraelu kwitnie od lutego do kwietnia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 02:38:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72942387. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • luty
      • marzec
      • kwiecień