Chaber jednokoszyczkowy Centaurea uniflora

Chaber jednokoszyczkowy (Centaurea uniflora Turra) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Compositae). Występuje naturalnie w południowo-zachodnich Alpach – na obszarze od Ligurii, Piemontu i Doliny Aosty we Włoszech przez Alpy Nadmorskie, Prowansję, Delfinat i Sabaudię we Francji aż do kantonu Wallis (Valais) w Szwajcarii.

Pokrój bylina dorastająca do 20–40 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, nierozgałęziona. Cała roślina jest gęsto pokryta białymi włoskami. Liście naprzemianległe. Blaszka liściowa jest ząbkowana z ostrym wierzchołkiem. Liście górne nasadą obejmują łodygę. Kwiaty pojedyncze koszyczki kwiatowe rozwijają się na szczytach pędów. Mierzą 3–4 cm średnicy. Osadzone są w okrywie składającej się z kilku szeregów ciemnobrązowych, wąskich łusek, zakończonych długimi pierzastymi przyczepkami. Wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowate i mają różowofioletową barwę. Kwiaty zewnętrzne są wyraźnie większe i wygięte na zewnątrz. Mają one za zadanie przyciągnąć zapylające je owady.

Biologia i występowanie

Rośnie na łąkach, w zaroślach i na skalistych zboczach z ekspozycją na słońce. Występuje na wysokości od 1500 do 2600 m n.p.m. Kwitnie od lipca do września.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-05-29 00:05:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=67240034. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • lipiec
   • sierpień
   • wrzesień