Klon wieczniezielony Acer sempervirens

Klon wieczniezielony (Acer sempervirens) – gatunek z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Acer i serii Monspessulana. Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Europie oraz w południowo-zachodniej Azji. Głównie na terenie Grecji i Turcji.

Pokrój krzew lub drzewo dorastające do 12 m wysokości, pień o średnicy do 50 cm. Częste są formy wielopniowe. Liście małe, sztywne, skórzaste, trójklapowe lub niekiedy pojedyncze (owalne), obustronnie nagie z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jasnozielone, na bardzo krótkich ogonkach (ogonki długości 0,5-1,5 cm). Mają długość 1-4 cm, szerokość 1-3 cm. Brzeg blaszki jest gładki lub nieco falisty. Liście są całkowicie lub częściowo zimozielone, co jest rzadkością w rodzaju klon Acer. Przypominają nieco klon francuski Acer monspessulanum, który jednak ma większe liście, na dłuższych ogonkach, opadające na zimę, za młodu na spodzie miękko owłosione. Kwiaty niepozorne, zielono-żółte, pięciodzielne, krótkoszypułkowe, w małych, skąpokwiatowych baldachogronach. Owoce typowe dla klonów rozłupnie składające się z dwóch nagich, zazwyczaj zaczerwienionych skrzydlaków o zaokrąglonych skrzydełkach, długości do 3 cm, ustawionych pod kątem ostrym (podobnie jak u jaworu). Kora u młodych drzew gładka, szara, u starszych spękana tafelkowato.

Biologia i występowanie

Drzewo to jest bardzo odporne na suszę, rośnie na umiarkowanych i średnich wysokościach, zazwyczaj na skalistym, nachylonym, często zerodowanym, wapiennym podłożu. Może występować pojedynczo we fryganie lub wchodzić w skład zarośli makii. W górach Krety buduje wraz z cyprysem wieczniezielonym Cupressus sempervirens, dębem skalnym Quercus coccifera i miejscami z brzostownicą kreteńską Zelkova abelicea (endemit występujący tylko w górach Krety) mało zwarte lasy ze związku Acero-Cupression (siedlisko Natura 2000 o kodzie 9290).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 18:54:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327698. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.