Aphyllanthes monspeliensis Aphyllanthes monspeliensis

Aphyllanthes monspeliensis – gatunek roślin z monotypowego rodzaju Aphyllanthes z rodziny szparagowatych. Występuje w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego od Portugalii, poprzez Hiszpanię, południową Francję po okolice Genui. Rośnie także w Afryce w Algierii, w Libii i Maroku, także na Balearach i Sardynii. Rośnie w miejscach suchych i skalistych. Roślina uprawiana bywa w ogrodach skalnych. Mimo że jest rośliną zielną w jej kłączach występuje kambium – tkanka twórcza umożliwiająca przyrost na grubość.

Pokrój bylina kserofityczna, z krótkim kłączem, z którego wyrastają liczne cienkie i bruzdowane łodygi, barwy nieco szaroniebieskiej, tworzące zwarte kępy o wysokości 10–30 cm. Z powodu redukcji liści właśnie łodygi są jedynym organem asymilacyjnym u tego gatunku. Liście skrętoległe, pojedyncze, zredukowane do łuskowatych pochew otaczających łodygi. Kwiaty szczytowe, wyrastają pojedynczo lub skupione po 2–3, otulone okrywą. Okwiat o średnicy do 2–3 cm z listkami okazałymi, jasnoniebieskimi i niebiesko-fioletowymi, rzadko białymi, z ciemniejszą żyłką biegnącą centralnie, z długimi paznokciami tworzącymi długą rurkę. Pręcików 6, osadzonych na końcach paznokci. Słupek z trójkomorową zalążnią, z długą szyjką zakończoną trójdzielnym znamieniem. Owoce trójkomorowa torebka okryta trwałymi listkami okrywy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:35:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987313. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.