Arceuthobium oxycedri Arceuthobium oxycedri

Arceuthobium oxycedri (DC.) M.Bieb. – gatunek roślin należący do rodziny sandałowcowatych (Santalaceae). Występuje naturalnie na obszarze od basenu Morza Śródziemnego po Azję Środkową.

Pokrój ciernisty półpasożyt dorastający do 20 cm wysokości. Gałązki są naprzeciwległe, mają zieloną lub żółtooliwkową barwę. Łodyga międzywęźla mają do 8 mm długości. Liście naprzeciwległe o długości do 2 mm. Mają jajowaty kształt. Ogonki liściowe mają długość 1 mm. Kwiaty kwiaty pojedyncze lub zebrane po 2–4 w kwiatostanach. W kwiecie męskim okwiat jest 3–4 klapowany, płatki mają długość 1–1,5 mm i są nagie i żółte, mają eliptyczny lub jajowaty kształt, posiada 3–4 pylniki. W kwiecie żeńskim okwiat ma wielkość 1 mm i ma jajowaty kształt. Owoce zielonkawe jagody o podłużnie jajowatym kształcie. Mają długość 2 mm i są nagie. Nasiona mają cylindryczny kształt i długość 1,5 mm. Są ostre i lekko owłosione.

Biologia i występowanie

Zasięg występowania obejmuje Afrykę Północną, Europę Południową, południowo-zachodnią Azję, Iran, Pakistan, Turkmenistan, Tadżykistan, Indie oraz chińską prowincję Qinghai i Tybetański Region Autonomiczny. Podawany jest także z Australii, Ukrainy, Rosji, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji. Kwitnie od sierpnia do września, lecz owoce pojawiają się dopiero następnego roku od września do października. Jest rośliną pasożytniczą – występuje na roślinach z rodzaju jałowiec (na jałowcu pospolitym, sabińskim, kolczastym, fenickim oraz greckim), rzadziej na cyprysiku, cyprysie i biocie wschodniej. Głównymi siedliskami są lasy iglaste, zarośla oraz zbocza górskie. Występuje na wysokości 3000–4100 m n.p.m. Choć Arceuthobium oxycedri wyrządza szkody u swojego gospodarza, to nie ma istotnego znaczenia gospodarczego, ponieważ gatunki żywicielskie nie są drzewami uprawianymi na drewno ani ważnymi drzewami parkowymi. Jałowce stanowią istotny składnik śródziemnomorskiej roślinności, ale ich populacje nie są osłabiane przez porażenie Arceuthobium oxycedri.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:25:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66892352. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • sierpień
      • wrzesień

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.