Szczmiel biały Boehmeria nivea

Szczmiel biały, rami, ramia indyjska (Boehmeria nivea (L.) Gaudich.) – gatunek byliny z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Pochodzi z umiarkowanych stref klimatycznych Chin, Japonii, z Malezji i Australii. W Afryce spotkać go można w Algierii, Egipcie i Kamerunie. Uprawiany w Indonezji, byłym ZSRR, USA i Brazylii. Posiada najdłuższe komórki ze wszystkich organizmów należących do królestwa roślin, osiągające do 50 cm długości.

Pokrój krzew lub półkrzew. Łodyga osiąga wysokość do 2,5 m, wytwarza grube kłącza oraz nierozgałęzione, nadziemne formy łodyg. Liście dość duże, sercowate lub szeroko-jajowate z piłkowanym brzegiem. Od spodu owłosione, koloru srebrzysto-białego. Kwiaty drobne, wiatropylne, zebrane w kwiatostany lub wiechy. Owoce orzeszek.

Roślina włóknodajna dostarczająca cennego włókna o nazwie „ramia”, otrzymywanego z łodyg. Włókno używane jest do wyrobu różnego typu sznurów, lin, tkanin, na obicia mebli.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 20:04:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72830854. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.