Ceratostigma willmottianum Ceratostigma willmottianum

Ceratostigma willmottianum Stapf – gatunek roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Występuje naturalnie w Chinach. Bywa także uprawiany w kolekcjach, między innymi w RHS Garden Hyde Hall.

Pokrój niski krzew liściasty o wysokości 50–100 cm i szerokości 100–150 cm. Optymalną wysokość osiąga w 8-10 roku życia. Liście kształtu lancetowatego i długości do 5 cm. Zielone, często z fioletowym odcieniem. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty pojawiają się od sierpnia do października. Mają bladoniebieską barwę i 2,5 cm szerokości.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Chinach, w prowincjach Gansu, zachodniej części Kuejczou, południowym i zachodnim Syczuanie, północnej i wschodniej części Junnanu oraz południowo-wschodnim Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Roślina wieloletnia. Naturalnym siedliskiem są doliny, skraje lasów oraz zarośla na wysokości 700–3500 m n.p.m. Najlepiej rośnie na lekkiej i dobrze przepuszczalnej glebie. Może rosnąć na glebie ubogiej w składniki odżywcze. Rośnie na glebach od kwaśnych do bardzo alkalicznych. Lubi stanowiska w pełnym nasłonecznieniu, lecz toleruje także półcień. Natomiast źle znosi stanowiska w pełnym cieniu. Mimo że pędy ulegają zdrewnieniu, mogą one obumrzeć podczas mroźnych zim. Wówczas nowe pędy wypuszcza na wiosnę z pnia na poziomie gruntu. Jest gatunkiem mrozoodpornym do 5 strefy mrozoodporności.

Gatunek jest uprawiany jako roślina ozdobna. Kwiaty tego gatunku mają zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, w terapii zwanej terapią kwiatową Bacha. W metodzie tej stosuje się esencje (ekstrakty) kwiatowe do leczenia problemów psychologicznych i stresu.

Nazwa gatunku pochodzi od nazwiska Ellen Ann Willmott (1860–1934), brytyjskiej ogrodniczki.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-05-26 09:26:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=63439653. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Ceratostigma willmottianum AGM (ang.). Royal Horticultural Society. [dostęp 22 stycznia 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 grudnia 2013)].
 • Ceratostigma willmottianum Stapf (ang.). The Plant List. [dostęp 22 stycznia 2014].
 • Ceratostigma willmottianum (ang.). Royal Horticultural Society. [dostęp 22 stycznia 2014].
 • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2013-10-17]  (ang.).
 • Taxon: Ceratostigma willmottianum Stapf (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 22 stycznia 2014].
 • Ceratostigma willmottianum - Stapf. (ang.). Plants for a future. [dostęp 22 stycznia 2014].
 • Ceratostigma willmottianum Forest Blue ('Lice') (PBR) (ang.). crocus.co.uk. [dostęp 22 stycznia 2014].
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)