Ceratostigma willmottianum Ceratostigma willmottianum

Ceratostigma willmottianum Stapf – gatunek roślin z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Występuje naturalnie w Chinach. Bywa także uprawiany w kolekcjach, między innymi w RHS Garden Hyde Hall.

Pokrój niski krzew liściasty o wysokości 50–100 cm i szerokości 100–150 cm. Optymalną wysokość osiąga w 8-10 roku życia. Liście kształtu lancetowatego i długości do 5 cm. Zielone, często z fioletowym odcieniem. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty pojawiają się od sierpnia do października. Mają bladoniebieską barwę i 2,5 cm szerokości.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Chinach, w prowincjach Gansu, zachodniej części Kuejczou, południowym i zachodnim Syczuanie, północnej i wschodniej części Junnanu oraz południowo-wschodnim Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Roślina wieloletnia. Naturalnym siedliskiem są doliny, skraje lasów oraz zarośla na wysokości 700–3500 m n.p.m. Najlepiej rośnie na lekkiej i dobrze przepuszczalnej glebie. Może rosnąć na glebie ubogiej w składniki odżywcze. Rośnie na glebach od kwaśnych do bardzo alkalicznych. Lubi stanowiska w pełnym nasłonecznieniu, lecz toleruje także półcień. Natomiast źle znosi stanowiska w pełnym cieniu. Mimo że pędy ulegają zdrewnieniu, mogą one obumrzeć podczas mroźnych zim. Wówczas nowe pędy wypuszcza na wiosnę z pnia na poziomie gruntu. Jest gatunkiem mrozoodpornym do 5 strefy mrozoodporności.

Gatunek jest uprawiany jako roślina ozdobna. Kwiaty tego gatunku mają zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, w terapii zwanej terapią kwiatową Bacha. W metodzie tej stosuje się esencje (ekstrakty) kwiatowe do leczenia problemów psychologicznych i stresu.

Nazwa gatunku pochodzi od nazwiska Ellen Ann Willmott (1860–1934), brytyjskiej ogrodniczki.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:29:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66888242. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)