Dombeja Wallicha Dombeya wallichii

Dombeja Wallicha (Dombeya wallichii) – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych. Wiecznie zielone drzewo lub krzew występujący naturalnie na terenie Madagaskaru.

Pokrój drzewo dorastające do 9 m wysokości, o kopulastym pokroju. Przeważnie przyjmuje postać mocno rozgałęzionego krzewu z gęstą koroną. Liście duże i szerokie, o długości do 30 cm (przy podobnej szerokości) i sercowatym lub romboidalnym kształcie. Trójklapowe z nieregularnie ząbkowanymi brzegami. Mają jasnozieloną barwę. Kwiaty mają długość 2,5 cm. Pachnące, owadopylne. Uformowane z nachodzących na siebie płatków, zebrane w gęste, okrągłe kwiatostany. Mają różową lub czerwoną barwę. Kwitnienie odbywa się od sierpnia do grudnia. Więdnąc, kwiaty przybierają brązowy kolor, lecz nie opadają – pozostają na drzewie w porze owocowania.

Uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na kwiaty oraz okazałe liście.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:33:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327954. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)