Eukaliptus kamaldulski Eucalyptus camaldulensis

Eukaliptus kamaldulski (Eucalyptus camaldulensis) – gatunek drzewa należącego do rodziny mirtowatych. Pochodzi z Australii, ale uprawiany jest w wielu innych regionach świata. Jego łacińska nazwa camaldulensis wywodzi się od nazwy miasta Camaldoli we Włoszech, gdzie znajduje się klasztor Kamedułów i gdzie po raz pierwszy, w roku 1832, opisano ten gatunek.

Pokrój osiąga do 45 m wysokości. Liście wiecznie zielone, skórzaste liście, które ustawiają się brzegiem do słońca. Kwiaty kwiaty białe. Owoc torebka. Pień rozłożysty, o grubości do 3,5 m. Kora o grubości do 3 cm, gąbczasta.

Biologia i występowanie

W Australii drzewo najczęściej jest spotykane wzdłuż brzegów rzek. Jego pnie zwalone do rzek odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów rzecznych. Gatunek ten wytrzymuje zarówno długie okresy suszy, jak i powodzie. Drzewo nazywane jest Widow Maker (twórcą wdów) ponieważ zdarza się nierzadko, że z korony drzewa odłamują się i spadają bez żadnego ostrzeżenia potężne konary o średnicy sięgającej do połowy średnicy pnia.

Angielska nazwa drzewa Red River Gum pochodzi od koloru drewna, które w zależności od tego kiedy zostało ścięte i w jaki sposób zostało zakonserwowane – ma kolor od lekko różowego do bardzo ciemnoczerwonego. W Australii używane jest zazwyczaj do wyrobu elementów wystawionych na działania atmosferyczne i odpornych na gnicie, obróbka drewna jest bardzo trudna i tylko najlepsze egzemplarze są używane do produkcji mebli.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-06-06 00:09:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=63528562. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-21]  (ang.).
  • Eucalyptus camaldulensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • Tree Risks (ang.). [dostęp 2010-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-13)].
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.