Bawełna indyjska Gossypium herbaceum

Bawełna indyjska (Gossypium herbaceum L.) – gatunek roślin z rodziny ślazowatych. Rośnie dziko w Afryce (Mozambik, Zimbabwe, Botswana, Namibia, Południowa Afryka, Suazi), ponadto jest uprawiana w innych krajach afrykańskich i w niektórych państwach Azji (Indie, Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Chiny).

Pokrój bylina o wysokości do 1,5 m. Uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Liście długoogonkowe, 3-7 klapowe, owłosione Kwiaty małe, żółte, z fioletowym środkiem. Wyrastają pojedynczo w kątach liści. Mają trwały, 3-działkowy kieliszek, który całkowicie okrywa pączki kwiatowe. Kielich zrosły, 5-działkowy, korona 5-płatkowa, Pręciki liczne, zrośnięte w rurkę otaczającą słupek Owoc torebka z licznymi nasionami. Zaopatrzone one są obficie we włoski, które pełnią rolę aparatu lotnego i umożliwiającego przenoszenie nasion przez wiatr na duże odległości.

Roślina włóknodajna, używana do wytwarzania włókna zwanego bawełną. Otrzymuje się je z długich włosków otaczających nasiona. Po raz pierwszy zaczęto uprawiać ten gatunek bawełny około 500 lat p.n.e. w Indiach, do których dostała się ona z Persji. Później jej uprawa rozpowszechniła się także w Palestynie i innych rejonach. W Biblii wymieniona jest tylko raz, w Księdze Estery (1,6), gdzie określona jest hebrajskim słowem karpas. W Egipcie rozpoczęto ją uprawiać dopiero w czasach Imperium Rzymskiego. Do wytwarzania bawełny wykorzystuje się tylko długie włoski. Z włosków krótkich, zwanych podwłosiem, wytwarza się papier. W krajach o ciepłym klimacie jest uprawiana również jako roślina ozdobna. Po raz pierwszy zaczęto ją w Indiach uprawiać właśnie w celach ozdobnych, później dopiero jako roślinę włókienniczą. Z nasion otrzymuje się olej, zarówno jadalny, jak i techniczny. Wytłoki pozostałe po tłoczeniu oleju są wartościową paszą dla zwierząt. Z łodygi otrzymuje się włókna, z których wytwarza się powrozy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-14 01:57:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62558492. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Gossypium herbaceum, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
 • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-11-20].
 • The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
 • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-02-19]  (ang.).
 • Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
 • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)