Pieprzyca siewna Lepidium sativum

Pieprzyca siewna (pot. rzeżucha, rzeżucha ogrodowa lub rzeżucha siewna; Lepidium sativum L.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z południowo-zachodniej Azji (na południe i zachód od Turcji, Iranu i Pakistanu) oraz z północno-wschodniej Afryki (Etiopii i Egiptu). Uprawiana i dziczejąca z upraw na całym świecie. Roślina znana jest w Polsce też pod zwyczajową nazwą „rzeżucha”, „rzeżucha siewna” lub „rzeżucha ogrodowa”, co jest o tyle mylące, że nazwa rzeżucha odnosi się do odrębnego rodzaju roślin.

Łodyga osiąga wysokość 30‒60 cm. Wzniesiona, rozgałęziona u góry, z sinozielonym nalotem. Liście dolne liście są długoogonkowe, pierzaste o odcinkach całobrzegich lub nacinanych, środkowe są trójdzielne, a górne siedzące, niepodzielne, równowąskie. Kwiaty kwiatostan w formie grona złożony z licznych białych lub jasnoróżowych kwiatków. Kwiatki są drobne, czterokrotne. Owoce nieduże, o długości 5‒6 mm, okrągłojajowata, w górze oskrzydlona łuszczynka, zawierająca dwa gładkie nasiona.

Uprawiana od najdawniejszych czasów jako warzywo. Spożywana najczęściej w stanie pełnego rozwoju liścieni. Używana do przyprawiania zup, sosów, surówek, sałatek i serów. Powszechnie uprawiana przed Wielkanocą jako tradycyjna ozdoba oraz bogate źródło witamin. Roślina zawiera witaminę C, B1, K. Nasiona zawierają 22‒23% oleju, pozyskiwanego kiedyś do celów spożywczych i technicznych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 03:38:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62815514. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-05-13]  (ang.).
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  • Rzeżucha ogrodowa. SwiatKwiatow.pl. [dostęp 2017-09-29].