Firletka chalcedońska Lychnis chalcedonica

Firletka chalcedońska (Silene chalcedonica) – gatunek roślin należący do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Występuje dziko w Azji (wschodnia i zachodnia Syberia, europejska część Rosji, Mongolia i część Chin, Kazachstan, Kirgistan). Od czasów średniowiecza jest nieoficjalnym symbolem angielskiego miasta Bristol. Od XVIII w wielu krajach, również w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Łodyga dość gruba, wzniesiona, nie rozgałęziająca się, o wysokości do 1,2 m. Liście szorstko owłosione, zebrane w przyziemną rozetę jajowate, zaostrzone. Liście łodygowe siedzące. Kwiaty zebrane po 10–50 w gęstą szczytową wierzchotkę. U formy typowej są pomarańczowe, ale istnieją odmiany o kwiatach barwy białej i różowej, a także o kwiatach pełnych. Kwitnie w lecie i krótko. Owoc wielonasienna torebka.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:25:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72319282. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.