Firletka chalcedońska Lychnis chalcedonica

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica), zwyczajowo nazywana także krzyżem maltańskim, krzyżem Jerozolimy – gatunek roślin należący do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Występuje dziko w Azji (wschodnia i zachodnia Syberia, europejska część Rosji, Mongolia i część Chin, Kazachstan, Kirgistan). Od czasów średniowiecza jest nieoficjalnym symbolem angielskiego miasta Bristol. Od XVIII w wielu krajach, również w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Łodyga dość gruba, wzniesiona, nie rozgałęziająca się, o wysokości do 1,2 m. Liście szorstko owłosione, zebrane w przyziemną rozetę jajowate, zaostrzone. Liście łodygowe siedzące. Kwiaty zebrane po 10–50 w gęstą szczytową wierzchotkę. U formy typowej są pomarańczowe, ale istnieją odmiany o kwiatach barwy białej i różowej, a także o kwiatach pełnych. Kwitnie w lecie i krótko. Owoc wielonasienna torebka.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 03:48:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62815184. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Caryophyllales, [w:] Angiosperm Phylogeny Website [online], Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-10-07]  (ang.).
  • A brief history of Bristol (ang.). [dostęp 12 października 2008].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)