Myriophyllum aquaticum Myriophyllum aquaticum

Myriophyllum aquaticum – gatunek rośliny z rodziny wodnikowatych.

Myriophyllum aquaticum to roślina wieloletnia. Liście barwy niebieskozielonej lub szarozielonej, głęboko powcinane pierzasto, rozmieszczone wokół łodygi w okółku, w liczbie od czterech do sześciu. Rozwijające się pędy często wyrastają ponad powierzchnię wody i wyglądem przypominają siewki jodły. Łodygi osiągają ponad 1,5 m długości. Kasselmann opisał odmianę – M. aquaticum var. santacatarinense.

Biologia i występowanie

Myriophyllum aquaticum pochodzi z Amazonki w Ameryce Południowej. Obecnie można go spotkać na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Uważa się, że roślina ta została wprowadzona do Ameryki Północnej pod koniec XIX wieku – po raz pierwszy odkryta została w Stanach Zjednoczonych w latach 90. XIX wieku w Waszyngtonie. Ponieważ preferuje cieplejszy klimat, występuje głównie w południowych częściach Stanów Zjednoczonych. W XX wieku jego zasięg obejmował zajmował rozległe obszary w Afryce Południowej, Japonii, Anglii, Nowej Zelandii i Australii. Gatunek ten zwykle rośnie w potokach, stawach, jeziorach, rzekach i ciekach silnie zeutrofizowanych.

Myriophyllum aquaticum jest popularną rośliną w akwariach i ogrodach wodnych. Łatwo rozpowszechniła się i stała gatunkiem inwazyjnym oraz szkodliwym chwastem na wielu obszarach. Łatwo kolonizuje nowe obszary – wystarczy w zbiorniku umieścić fragment kłącza.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-10-10 00:14:24]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=64704146. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.