Paronychia argentea Paronychia argentea

Paronychia argentea Lam. – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae Juss.). Występuje naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. Epitet gatunkowy argentea pochodzi z łaciny i oznacza srebrzysty, odnosząc się do koloru przylistków tej rośliny.

Pokrój bylina płożąca o pnących pędach. Dorastająca do 5–10 cm wysokości. Liście naprzeciwległe, małe, proste. Mają podłużny kształt. Blaszka liściowa jest całobrzega o spiczastym wierzchołku. Mają szarozieloną barwę, z czasem przebarwiając się na czerwono. Kwiaty mają białą barwę z żółtym środkiem. Mierzą 0,8–1 cm średnicy. Mają 5 małych działek kielicha z ostrymi lub spiczastymi wierzchołkami. Są pozbawione płatków. Przylistki są duże, przezroczyste, o srebrzystej barwie. Owoce proste niełupki.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Morza Śródziemnego – w Europie Południowej, Afryce Północnej oraz Azji Zachodniej. Gatunek zaobserwowano między innymi w Portugalii, Hiszpanii (wliczając Wyspy Kanaryjskie), Francji, Włoszech, Grecji, Turcji, Armenii, na Cyprze, w Syrii, Libanie, Izraelu, Jordanii, Egipcie (również na półwyspie Synaj), Libii, Tunezji, Algierii oraz Maroku. We Francji zarejestrowano go w departamentach Allier, Alpy Nadmorskie, Aude, Delta Rodanu, Charente-Maritime, Korsyka Południowa, Górna Korsyka, Gard, Hérault, Landy, Loara Atlantycka, Morbihan, Pireneje Atlantyckie, Pireneje Wschodnie, Var, Vaucluse oraz Wandea, natomiast w departamencie Górna Sabaudia roślina ta wyginęła. We Włoszech występuje na Sardynii, Sycylii oraz w Kalabrii. Na Cyprze roślina spotykana jest na całej wyspie i ma tam status gatunku autochtonicznego. W Izraelu występuje powszechnie na Równinie Szaron, w Górnej i Dolnej Galilei, w Dolinie Hula, na Wzgórzach Golan, górze Hermon, w Dolinie Kinaret, na górze Karmel, w Dolinie Jezreel, na wzgórzach Gilboa, w Zachodniej Galilei, nad Zatoką Hajfy, na Równinie Filistyńskiej, w Samarii, w Dolinie Dolnego Jordanu, na Szefeli, Pustyni Judzkiej, Wyżynie Judzkiej oraz w północnej i południowej części pustyni Negew, natomiast jest rzadko spotykana we wschodniej części pustyni Negew, a bardzo rzadko w dolinie Bet Sze’an i dolinie Morza Martwego. Na Malcie uważa się ten gatunek za wymarły. Rośnie na wydmach i przy drogach, na podłożu piaszczystym i suchym. Występuje na wysokości do 1300 m n.p.m. Najlepiej rośnie w pełnym nasłonecznieniu. Preferuje podłoże o odczynie zasadowym. Kwitnie od maja do czerwca.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-05-07 00:14:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70288984. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • maj
      • czerwiec
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • do kostki (0 < x < 15 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.