Poganek rutowaty Peganum harmala

Poganek rutowaty (Peganum harmala L.), nazywany także rutą stepową lub rutą syryjską – gatunek sukulentu z rodziny łużnikowatych (Nitrariaceae). Roślina występuje w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, aż po Indie oraz na terenach śródziemnomorskich (Włochy, Hiszpania, Grecja). Naturalizowana także w południowo-zachodnich Stanach oraz w Australii. Od 8 maja 2009 roku zaliczona do środków odurzających.

Łodyga dorasta do 0,5 metra wysokości. Wygina się zygzakowato, drewnieje, silnie się rozgałęzia. Liście jasnozielone, gruboszowate, osiągają 2,5-5 cm długości. Kwiaty białe, 5-płatkowe, zazwyczaj 2,5-3 cm średnicy. Owoce trójkomorowa mała torebka, początkowo zielona, dojrzała brązowa. Nasion w owocu jest wiele, są ciemnobrązowe o wymiarach 3-4 × 2 mm.

Poganek rutowaty wskazywany jest przez część badaczy, jako mogący odpowiadać roślinie soma. Pędy takiej rośliny były wykorzystywane, zgodnie z brzmieniem staroindyjskich pism Wed, do sporządzania napoju rytualnego również o nazwie soma.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-10-31 00:14:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=64903278. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.